• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Obrovský podzemní požár pod městem hoří již více než 100 let! Pekelné město přesto obývají tisíce lidí

  29.1.2023
  Doris Drienová

  Pekelné město stále obývají desetitisíce lidí, přestože přímo pod ním už více než 100 let zuří obrovský podzemní požár. Puklinami v rozžhavené zemi šlehají na ulici plameny, jen pár metrů od rodinných domů. Čas od času se navíc země pod městem roztrhne a v hořícím kráteru zmizí domy i celé ulice.

  Jako výjev z jiné planety působí pohled na fotografie obyvatel indického města Jharia, kteří stojí u kraje silnice a ohřívají si ruce nad plameny, které šlehají z obrovské pukliny v silničním asfaltu. Po některých ulicích místní lidé raději vůbec nechodí – podrážky jejich bot by se na nich kvůli žáru podzemního ohně úplně roztekly.

  Město Jharia sedí na obrovském ložisku uhlí, které se těží v devíti nadzemních a dvaceti třech podzemních dolech. Naprostá většina indického uhlí pochází právě z místních dolů, kde se stále těží, gigantickému požáru navzdory.

  Poprvé byl podzemní požár v místních dolech zaznamenaný v roce 1916 a navzdory vytrvalé snaze místních autorit se ho od té doby nepodařilo uhasit – naopak se rozšířil a v současnosti má údajně neuvěřitelných 70 ohnisek!

  Hrozivý podzemní požár zde tak zuří již více než 100 let a zřejmě hned tak nevyhasne. Obrovské zásoby uhlí, které zde jsou, mohou podle odborníků živit gigantický oheň ještě dalších 3800 let!

  Život na obrovské hromadě hořícího uhlí si vybírá svou daň. Místní lidé se dusí jedovatými spalinami, kromě vážných onemocnění dýchacích cest je sužují i kožní problémy. S pekelnými plameny, které zpod města šlehají puklinami v rozžhavené zemi, se postupně naučili žít. V chladných zimních obdobích se u žhnoucích kráterů ohřívají, někteří dokonce na hořících škvírách v chodníku běžně vaří jídlo.

  Každým okamžikem se přitom důlní šachty mohou zhroutit a pohltit tak třeba i celé město. Před dvaceti lety v takovém velkém kráteru zmizelo 250 domů za pouhé 2 hodiny. Místní úřady už před lety přislíbily přestěhovat zdejší obyvatele do sousedního města Belgaria, zatím k tomu ale stále ještě nedošlo.

  Odborníci varují, že Jharia stojí na prahu obrovské katastrofy. Kvůli kouři z hořícího uhlí jsou zde příšerné podmínky pro život a místní obyvatelé, kterých je podle některých zdrojů až 400 tisíc, žijí v neustálém nebezpečí, že se celé jejich město náhle propadne do pekelné jámy.

  Přiložené video je sice v cizím jazyce a bez titulků, zde zobrazené děsivé záběry z města Jharia ale mluví samy za sebe i bez porozumění textu:


  Zdroj: Strangesounds, Wikipedia  Nepřehlédněte