• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Obviněný lékař zkoumal vibrátorem epilepsii. Soud ho zprostil viny

    16.3.2021

    Pražský vrchní soud pravomocně osvobodil neurologa Martina Tomáška, který byl původně odsouzen k půlročnímu podmíněnému trestu za sexuální nátlak vůči pacientkám. Tomášek svým epileptickým pacientkám dělal gynekologická vyšetření, k čemuž podle obžaloby neměl důvod ani příslušné oprávnění. Své počínání obhajoval tak, že prováděl vědecký výzkum.

    „Obžalovaný je lékařem, který má vysoké odborné kvality. Nebylo prokázáno, že by se jednání dopouštěl z hlediska vlastního sebeukájení, ukájení pohlavního pudu. Nic tomu ani nenasvědčovalo,“ uvedl předseda odvolacího senátu Vladimír Stibořík.

    Připustil, že soud shledal v lékařově postupu nedostatky, podle něj ale jejich společenská škodlivost nebyla natolik závažná, aby šlo o trestný čin. To, zda Tomášek závažně porušil lékařské povinnosti, musí vyhodnotit lékařská komora, dodal Stibořík s tím, že jeho senát si to netroufá posoudit.

    Zrušený rozsudek přiznával jedné z pacientek 100 tisíc korun, další 90 tisíc a zbylým dvěma po 60 tisíc Kč za tzv. ztížení společenského uplatnění. Dalších zhruba 25 tisíc Kč mělo každé ženě náležet jako bolestné. Zmocněnec jedné z nich dnes upozornil, že jeho klientka skončila v invalidním důchodu.

    Virus se nikomu nevyhýbá. Za poslední týden se nakazilo covidem 1 390 zdravotníků

    Státní zástupkyně chtěla pro Tomáška přísnější podmíněný trest a zejména zákaz činnosti na tři roky. „Naprosto se zpronevěřil povinnostem lékaře, postupoval v rozporu s etickými a právními normami,“ uvedla. Pražský městský soud při ukládání trestu podle ní vůbec nezohlednil, že muž způsobil čtyřem ženám těžkou újmu na zdraví. „Zneužil důvěry pacientek a hrozí nebezpečí, že bude v jednání pokračovat i nadále,“ podotkla. Upozornila také, že motivaci činu nepokládá trestní zákoník za polehčující okolnost.

    „Nebyl prokázán žádný sexuální motiv mého jednání,“ zdůraznil v závěrečné řeči lékař. „Mám holistický přístup. Ne ve smyslu nějakého šarlatánství, ale ve smyslu celkového vnímání pacienta,“ vysvětloval. Doplnil, že už byl velmi potrestán narušením profesní pověsti. „Nemůžu zúročit svých 27 let praxe. Ztratil jsem možnost práce jako superspecializovaný odborník, který se stará o nejtěžší pacienty s epilepsií. V České republice by se takoví odborníci dali spočítat na prstech jedné ruky,“ řekl.

    Napadené postupy Tomášek prováděl v rozmezí října 2013 a července 2015, a to v motolském centru pro epilepsii. Tři pacientky vyšetřil v lékařském pokoji pohmatem v pochvě. Dvěma řekl, že tak zjišťuje, jestli nemají cysty. Třetí sdělil, že zkoumá, zda nemá srůsty po laparoskopickém odstranění vejcovodu. Čtvrtou z žen dráždil vibrátorem, což zdůvodnil výzkumem ohledně toho, jaký vliv má sexuální vzrušení epileptických pacientů na EEG. Lékař u soudu už dříve uvedl, že podobným způsobem vyšetřil několik desítek žen, protože jim chtěl pomoci. Podle něj s tím všechny souhlasily.

    U vyšetření nebyla podle obžaloby zdravotní sestra a lékař ho nezanesl do zdravotnické dokumentace. Státní zástupkyně dnes upozornila také na to, že nepoužil chirurgické rukavice.

    Justice muže nejprve potrestala za poškození cizích práv, a to desetiměsíčním podmíněným trestem. Nesouhlasil s tím však nejvyšší státní zástupce, který se dovolal a dosáhl nového projednání případu. Soudy poté případ projednávaly jako možné znásilnění.

    adp/ČTK



    Nepřehlédněte