• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ocenění pro osobnosti LGBT+ komunity. A v srpnu 10. ročník Prague Pride

  20.7.2020
  Andrea Cerqueirová

  Již po deváté byly předány ceny bePROUD oceňující počiny a osobnosti LGBT+ komunity. Ocenění získaly Radio Wave, zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková či bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Oceněni byli také zakladatelé Domu světla (kde nacházejí pomoc HIV pozitivní) Václav Strouhal a Miroslav Hlavatý. Organizátorem byl spolek Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu.

  Ceny byly, kvůli šíření nemoci covid-19 opožděně, předány u příležitosti Mezinárodního dne proti homofobii, trans- a bifobii, který připadá na 17. května. Sešlo se na 85 hostů z řad LGBT komunity, přišli i politici a političky, kupříkladu europoslankyně Radka Maxová, senátoři Václav Láska nebo Jiří Dienstbier či poslanci Jan Lipavský a Tomáš Kopřiva) nebo velvyslankyně několika ambasád. Večerem provázela Ester Janáčková, které zdárně sekundoval Martin Severýn z hostující švédské ambasády.

  Děti vyrůstající se dvěma matkami či otci nestrádají. Lékaři, psychologové či sexuologové řekli jasné slovo!

  Vstřícnější tón, otevřenější přístup

  „Je smutné, že v dobách krize se mnohé politické síly snaží zvýšit svou popularitu nikoli kreativním přístupem k řešení problémů, ale odvrácením pozornosti tím, že rozdělují společnost a omezují práva žen, menšin a dalších zranitelných skupin. To musí přestat,“ uvedla švédská velvyslankyně Viktoria Li. S tím, že je šťastná, že opět vidí tolik lidí, kteří se ze všech sil snaží stav věcí zlepšit. „Potřebujeme vstřícnější tón, otevřenější přístup, větší srdce a svět, kde se lidé starají o druhé,“ dodala.

  Dvě nevěsty přinesly do sněmovny petici za manželství gayů a lesbických žen. Je pod ní přes 70 tisíc podpisů

  Prague Pride v přímém přenosu

  V srpnu se bude konat další akce, nejen pro LGBT+. V týdnu od 3. do 9. srpna se uskuteční 10. ročník festivalu Prague Pride, který pořádá společnost Prague Pride. Místo pochodu hrdosti se (kvůli přetrvávající pandemii covid-19) letos v sobotu 8. srpna uskuteční Duhová plavba na lodích na Vltavě a Duhové pikniky podél trasy lodí, hlavním slovem celého festivalu je LIVE, neboť velká část programu bude vysílána v přímém přenosu.  Nepřehlédněte