• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Děti vyrůstající se dvěma matkami či otci nestrádají. Lékaři, psychologové či sexuologové řekli jasné slovo!

  26.1.2019
  Andrea Cerqueirová

  Odborníci z řad lékařů, psychologů nebo sexuologů ve společném prohlášení uvádějí, že „obavy o dobro dětí vyrůstajících s dvěma matkami nebo otci jsou neopodstatněné a otevření manželství stejnopohlavním párům může mít pozitivní dopad na obavy zejména mladých leseb a gayů z přijetí v rodinách či kolektivu a na jejich celkové duševní zdraví“.

  Čeští odborníci přispěli k diskusi o novele občanského zákoníku, která by stejnopohlavním párům umožnila uzavřít manželství se všemi právy a povinnostmi, včetně rodičovství. „Nehledě na to, že v ČR jsou již dnes tisíce dětí vyrůstající jen s jedním rodičem, panuje v odborné komunitě shoda na tom, že sexuální orientace nemá žádný vliv na schopnost být dobrým rodičem. Existují desítky výzkumů, které to potvrzují,“ je uvedeno v prohlášení, jehož autory jsou dětský psycholog Václav Mertin a výzkumník Jan Kozubík. Prohlášení spolupodepsala téměř třicítka dětských psychiatrů, psychologů, sexuologů a dalších odborníků.

  Klíčoví jsou milující rodiče, kteří jsou oporou

  „Obavy o nedostatek mužských a ženských vzorů jsou neopodstatněné, variant výchovy dětí je již dnes mnoho a žádný z modelů nevede dítě automaticky k patologickému vývoji nebo jakékoliv dysfunkci. Klíčové pro zdravý vývoj dítěte je, aby mělo rodiče, kteří ho milují, věnují se mu a zároveň dokáží řešit problémy a jsou si vzájemně oporou. Stejnopohlavní páry navíc aktivně zajišťují dětem různé vzory (strýcové/tety, dědečkové/babičky, učitelé/učitelky, starší kamarádi/kamarádky a sourozenci atd.). Výzkumy dětí s dvěma otci či matkami ukázaly, že v jejich vývoji a zdraví neexistují rozdíly v porovnání s dětmi z rodin heterosexuálních,“ uvádí se dál v prohlášení.

  FOTO: Odborníci se postavili za manželství pro všechny

  Odborníci se postavili za manželství pro všechny - zdroj foto 2 Facebook Prague PrideOdborníci se postavili za manželství pro všechny - LGBT vlajka.

  Registrované partnerství se rozpadá méně než manželství

  S tím, že renomované světové asociace psychologů, psychiatrů či pediatrů vydaly již před časem v tomto ohledu jasné stanovisko. „Studie, které ukazují opak (např. Regnerus, Sullins), měly chybnou metodiku a jejich závěry neodrážejí většinový odborný názor,“ dodali čeští odborníci. Argument, že lesby a gayové nejsou schopni tvořit trvalé stabilní svazky, a tudíž nemohou vychovávat děti, výzkumy podle slov odborníků neprokázaly. „Stejnopohlavní páry tvoří stejně pevné vztahy s obdobným emocionálním poutem jako páry heterosexuální. V ČR je navíc míra rozpadu registrovaných partnerství oproti manželství pouze třetinová, oproti 14,5 % registrovaných partnerství se dle dat z roku 2017 rozvedlo 47 % manželství,“ je dále uveden v prohlášení.

  Stovky až tisíce dětí s dvěma matkami či otci

  Odborníci zdůrazňují, že již dnes jsou v ČR vychovávány stovky až tisíce dětí s dvěma matkami či otci. „Realita je taková, že již dnes jsou v ČR vychovávány stovky až tisíce dětí s dvěma matkami či otci. České právo však uznává za rodiče pouze jednoho z páru, a to i bez ohledu na to, že dítě žije s oběma již od mala. Tyto děti tak nejenže nemají právně dva rodiče, ale také nemají právo po druhém rodiči na dědictví ze zákona, sirotčí důchod, výživné atd. Z odborného hlediska tento stav nepřináší dětem nic dobrého, pouze stres a nejistotu,“ píší zástupci odborné veřejnosti. S tím, že návrh, „který by dorovnal některá práva v rámci registrovaného partnerství a ponechal manželství výhradně pro muže a ženu, není řešením problému“ – zachovává totiž „dvě odlišné kategorie, čímž vyčleňuje určitou skupinu občanů a jejich děti“.

  Podpora známých osobností a věřících

  Veřejnou podporu manželství pro všechny vyjádřilo také asi čtyřicet známých osobností – operní pěvkyně Dagmar Pecková, zpěvačky Petra Janů, Bára Basiková a Jitka Zelenková, herečky Simona Stašová či Aňa Geislerová, herec Daniel Bambas, tenistka Martina Navrátilová, fotograf Robert Vano, režisérka Agnieszka Holland nebo režisér Jan Hřebejk. Manželství pro všechny podpořila také více než třicítka věřících z různých církví v čele s katoličkou a předsedkyní sdružení Logos Veronikou Dočkalovou. Připojit se mohou další. „My, věřící různých církví, souhlasíme s tím, že pokud se dva dospělí lidé milují, měli by mít možnost vstupovat spolu do manželství – i dva muži nebo dvě ženy,“ uvádí se mimo jiné v jejich prohlášení.

  Řeknou si už brzy homosexuální páry své „ano“? Bouráme koncept tradiční rodiny, namítá Okamura

  Uzákonění manželství pro všechny bez rozdílu je cílem platformy Jsme fér, která zaštiťuje Koalice za manželství, jíž tvoří organizace Amnesty International, Logos Česká republika, Mezipatra, Prague Pride a PROUD. Norma je (v přerušeném prvním čtení) v Poslanecké sněmovně, předložili ji poslanci napříč stranami.  Nepřehlédněte