Poslanci začali v úvodním čtení jednat o návrhu manželství pro všechny, k čemuž je nutná změna občanského zákoníku. Navrhla jej poslankyně Radka Maxová (ANO) s kolegy z dalších parlamentních stran, s výjimkou KDU-ČSL a SPD, které jsou jako jediné kolektivně proti, v jiných subjektech to záleží vždy na postoji konkrétního poslance. Rozprava byla sloučena i s oponentním návrhem na změnu Ústavy ČR, která by obsahovala ustavení, že manželství je výhradně svazkem mezi ženou a mužem.
„Je důležité uvědomit si, že to není věc, která se týká nějaké malé skupiny lidí. Každý – pokud má širší rodinu – má nějakého příbuzného, který je z LGBT skupiny a uvědomme si, že v referendu o možnosti vstupovat do manželství rozhodlo hlasy občanů i katolické Irsko,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Je nás 5 až 10 %, řekla Šlechtová
Jiný názor zastává předseda SPD Tomio Okamura. „Pokud se přijme tento zákon, který ruší definici standardní rodiny, tátu a mámu, pak nastupujeme pozvolnou, ale jistou cestu ke zrušení definice pohlaví a ke zrušení role muže a ženy a dosud standardní rodiny ve společnosti tak, jako to známe my a naši předkové po tisíce let. Zrušením slova ženich a nevěsta by takový velký skluz teprve začal,“ řekl.
Proti tomu se ohradili další řečníci. Přímo za gay a lesbickou komunitu vystoupila Karla Šlechtová (ANO). „Nebavíme se o stovkách lidí,“ řekla. Už je podle ní dávno přežité, že LGBT komunity jsou čtyři procenta. „Co sakra řešíme! Je nás pět až deset procent minimálně! Až deset procent, to znamená jeden milion obyvatel České republiky je lesba nebo gay!“ řekla.
Podle odborníků jsou obavy neopodstatněné
Poslankyně Radka Maxová (ANO) reagovala na názory některých poslanců, že dětem, které vychovávají stejnopohlavní páry, chybí ženský nebo mužský vzor, že jsou výchovou takových párů poškozené a podobně. „Mám vyjádření osmadvaceti českých odborníků, kteří říkají: Na základě odborných poznatků bychom tak na závěr rádi shrnuli, že obavy o dobro dětí vyrůstajících se dvěma matkami nebo otci jsou neopodstatněné a otevření institutu manželství stejnopohlavním párům může mít pozitivní dopad na obavy zejména mladých leseb a gayů z přijetí v rodinách či kolektivu a na jejich celkové duševní zdraví.“
Co je konzervativní?
Dominik Feri (TOP 09) řekl, že manželství pro všechny je de facto konzervativní prvek. Citoval známou řeč Davida Camerona: „Konzervativci věří v lidské vazby, v to, že společnost je silnější, když si vzájemně dáme slib a vzájemně se podporujeme. Nepodporuji stejnopohlavní sňatky navzdory tomu, že jsem konzervativec. Podporuji stejnopohlavní sňatky, protože jsem konzervativec.“
Další příklady uvedl Jiří Dolejš, který uvedl, že i tak katolická země jako Španělsko tento institut má, tedy „museli pro něj být a konzumovat ho mnozí občané Španělska, kteří jsou vesměs katolíci“ „Jsou snad špatnými katolíky? Jsou snad ovce, které by neměly být ve společném křesťanském ovčinci? Určitě nikoli,“ řekl. A uvedl i opačný případ – k agendě se hlásí i progresivní levice, například německá Die Linke.
„Co se týká konzervativců, tak ne všechny strany, které se jmenují konzervativní, skutečně konzervativní jsou. Co se týká katolického Španělska, ano, pokud je to legální, tak to musí všichni respektovat, ale to neznamená, že se s tím ztotožní,“ řekl. Proti návrhu na manželství pro všechny se postavil kupříkladu i poslanec Marek Benda, který řekl, že se jedná „o redefinici něčeho velmi podstatného“.
Zatím se neví, kdy bude debata pokračovat
Na galerii diskusi sledovali příznivci i odpůrci manželství pro všechny. Iniciátoři rozšíření institutu z platformy Jsme fér! měli štáb i naproti budově dolní parlamentní komory, v prostoru Sněmovní 7, kde na velkém plátně rozpravu sledovali. Na domě plál duhový prapor. „Tato debata byla velmi cenná, vážíme si všech argumentů. Děkujeme všem poslancům a poslankyním, kteří nás podpořili,“ uvedli. Zatím neví, kdy bude debata pokračovat. „Naše práce nekončí,“ dodali.