Ochotnický spolek ŽUMPA, čili Žebravé UMělecké Panoptikum z Nučic slaví dvacet let

10.4.2022
Táňa Pikartová

Svoji první hru, komedii s názvem Komu zvoní mobil, uvedl spolek koncem dubna roku 2002. Nučičtí ochotníci, kteří se pravidelně zúčastňují soutěžních přehlídek amatérského divadla a jsou součástí výběrových divadelních festivalů, patří v současné době mezi nejaktivnější amatérské divadelní soubory v republice.

„Oslavy dvacetiletého výročí proběhnou v Lidovém domě v Nučicích 22. a 23. dubna 2022 a budou mít dva pomyslné vrcholy. Jedním z nich bude slavnostní křest publikace mapující historii souboru a druhým bude dvojitá premiéra komedie Píseček, kterou v současné době Žumpáci intenzivně zkouší. V rámci programu se myslelo také na dětské publikum a uvedena bude autorská loutková inscenace Vitamínová pohádka,“ vysvětluje Jakub Pilař z Ochotnického souboru ŽUMPA a dodává:„Původně chtěl soubor nezávazně pobavit diváky a sebe, v dalších letech se však přerodil v opravdové divadlo, které uvádí dvě až tři premiéry za rok, a v rámci divadelní sezóny odehraje několik desítek představení.“

Někteří členové souboru jsou členy Amatérské divadelní asociace a díky tomu se v Lidovém domě v Nučicích konají také setkání režijní školy Amatérské divadelní asociace, jejímž cílem je seznámit amatérské tvůrce s teoretickými pravidly divadelní tvorby.

Spolek ŽUMPA také pořádá výběrové přehlídky ochotnického divadla s názvem Nučický Kahan, jehož devátý ročník se uskuteční letos na podzim.

Herci Ochotnického spolku ŽUMPA jsou srdcaři, patrioté, zejména učitelé a bývalí žáci základní školy v Nučicích a Rudné.

Významným milníkem v tvorbě souboru bylo uvedení britské inscenace Přiznání v české premiéře, což bylo považováno za velký dramaturgický počin. Soubor však chystá další českou premiéru, nevšední britskou komedii s názvem Srdeční slabost.Nepřehlédněte