• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Od bolesti duše zdravotníků i pacientů ke spisovatelství. Příběhy z provázení se staly inspirací pro nevšední knihu

  9.11.2021
  Jiří Bydžovský

  Rostislav Homola, který je jedenáct let vedoucím Oddělení spirituální péče a pomáhá v nemocnici Písek s bolestmi duše zdravotníků i pacientů, se stal také spisovatelem. Jeho kniha Jako hvězdy na noční obloze je plná úvah k nejrůznějším tématům a sám autor ji charakterizuje jako laskavou etiku v příbězích.

  „Coby pastor jsem se musel naučit mluvit. Jako nemocniční kaplan se už jedenáct let učím mlčet a naslouchat, což je daleko těžší. Díky tomu ale mnohem více cítím hlubokou a opravdovou touhu každého člověka po něčem, čeho se může chytit, držet, a co ho v životě nezklame,“ řekl Rostislav Homola.

  Právě jeho rozhovory s pacienty byly zdrojem témat úvah, popsaných v 28 kapitolách. Jednotlivé příběhy pokrývají podstatné oblasti života a věnují se například dětem, spokojenosti, manželství, rodině, spolupráci a soupeření, závislostem, lásce a úctě, životu a smrti, Bohu. „Impulsem pro napsání knihy byl můj rozhovor pro jeden časopis z roku 2015, na který navázaly další úvahy, fejetony a zamyšlení. Některé z nich jsem vybral a redakčně i tematicky upravil do této knihy,“ řekl Homola.

  „Když dávní mořeplavci ztratili kontakt s pevninou a ocitli se na otevřeném moři, mohli zvednout hlavu a pohlédnout vzhůru. Postavení jednotlivých hvězd, které zářily na noční obloze, určilo nejenom jejich polohu, ale ukázalo i správný směr, který je bezpečně dovedl do přístavu. V mnohém jsme jako ti dávní mořeplavci – často až dětsky bezmocní – vyhlížející jasné hvězdy, podle nichž bychom se zorientovali. A protože jsme všichni na stejné palubě, i já jsem dlouho hledal ty správné hvězdy, které mě nezklamou. Zjistil jsem, že ony svítí už dávno nejenom pro mě, ale pro nás pro všechny,“ citoval Rostislav Homola ze svého díla.

  Knihu Jako hvězdy na noční obloze už autorovi pochválili například herci Alfred Strejček a Jitka Molavcová. Právě Molavcovou a herce Víťu Marčíka autor oslovil jako kmotry na křest, plánovaný na 13. prosince v Písku.

  Zdroj:vz


  Témata:

  Nepřehlédněte