• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Odmítl spolupráci s StB i službu v německé armádě. Zemřel jeden z prvních signatářů Charty 77 Alfréd Kocáb

    Ve čtvrtek 15. března zemřel čestný občan Újezda nad Lesy Alfréd Kocáb (1925-2018), kazatel Českobratrské církve evangelické, vídeňský Čech, který za nacismu pro svou národnost odmítl službu v německé armádě a v roce 1942 byl poslán na nucené práce.

    Alfréd Kocáb byl také jedním z prvních signatářů Charty 77, za minulého režimu byl zbaven státního souhlasu k výkonu svého povolání a pracoval jako topič. Ještě předtím odmítl spolupráci se Státní bezpečností. Alfréd Kocáb byl otcem hudebníka Michaela Kocába. „Byl to skvělý člověk, manžel a otec, o jehož komplexní rozhled v oblasti historických, politických a duchovních souvislostí jsem se mohl celoživotně opírat,“ uvedl jeho syn v rozeslaném oznámení o úmrtí.

    S tím, že jeho otec byl evangelický farář, chartista a někdejší člen Nové orientace, která „byla neformálním teologickým proudem v Českobratrské církvi evangelické, jehož stoupenci se snažili nově formulovat teologická a eklesiologická (eklesiologie je součást teologie, zabývající se naukou o církvi – pozn. red.) východiska činnosti ČCE a zároveň aktivně zaujímat kritické postoje vůči společenským poměrům v socialistickém Československu“.

    Středověký Břevnovský klášter zahalen do tajemství. K čemu kdysi mniši využívali pivo a čím klášter posloužil StB?

    Odmítl službu v německé armádě

    Alfréd Kocáb byl vídeňský Čech, který studoval ve Vídni na českých školách. „Po připojení Rakouska Německem a uzavření českých škol odmítl pro svou národnost službu v německé armádě a byl v roce 1942 poslán na nucené práce. Tato zkušenost jej silně životně ovlivnila. Po pádu nacismu ještě dokončuje studium na obnovené střední škole, na výzvu prezidenta Beneše ale odchází s mnoha podobně smýšlejícími spolužáky do Čech,“ zaznamenal v Újezdském zpravodaji vyprávění Alfréda Kocába zastupitel Michael Hartman. Jeho text byl publikován v listopadu 2012, zmíněny byly i Kocábovy „újezdské stopy“.

    Znáte kontroverzního génia? „Faust“ z Malé Strany měl tři doktoráty, vyvolával ďábla a kolaboroval s nacisty i StB

    Byl to bratr ve víře…

    „S Újezdem se Alfréd Kocáb seznámil na vysoké škole díky svým spolužákům, kteří byli součástí skupiny újezdských mladých intelektuálů a aktivních sokolů. Patřily k nim osobnosti, na něž se v Újezdě již pozapomnělo – šéfredaktor Krátkého filmu a scénárista Václav Borovička, filozofové Jaroslav Pfann a Miroslav Miškovský i jeho budoucí žena Darja, rozená Myslivečková, později uznávaná autorita v oblasti psychologie,“ dodal. Alfréd Kocáb, otec dvou dětí – Michaela a Magdalény, vyrůstal jen s matkou, katoličkou z Brněnska, a bratrem, jeho otec odešel od rodiny v jeho dětství.

    FOTO: Alfréd Kocáb

    Alfréd Kocáb - Alfréd Kocáb s manželkou Darjou – zdroj _michaelkocab.comAlfréd Kocáb - Alfréd Kocáb 2 – zdroj foto praha21.czAlfréd Kocáb - Alfréd Kocáb – zdroj foto praha21.cz

    „Pro mnohé z nás to byl bratr ve víře,“ uvedla pro Náš REGION újezdská obyvatelka a aktivistka Zita Kazdová. Připomněla, že Alfréd Kocáb „byl zakládající člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), držitel Medaile Za zásluhy a oceněný účastník třetího odboje“. Čestným občanem Újezda nad Lesy je od roku 2013.

    Český fotograf, který prošel 1. světovou válkou. Proč jeho negativy zničili komunisté?

     



    Nepřehlédněte