• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Odmítl zaručit bratra při žádosti o živnostenský list. Následovala krutá pomsta

  23.5.2024
  Simona Knotková

  Muž z Litvínova si odpyká 14 let vězení za pokus o vraždu svého bratra, kterému zazlíval, že se za něj nechce zaručit při žádosti o živnostenský list elektrikáře.

  Trest ve věznici se zvýšenou ostrahou mu ve středu potvrdil pražský vrchní soud. Čtyřicetiletý muž se k činu přiznal, usiloval ale o mírnější potrestání. Prohlásil, že bratra má rád a že si na útok, při němž sourozence opakovaně bodl, nevzpomíná.

  „Trest je velice citelný, jsme si toho vědomi, 14 let je strašně dlouhá doba. Trestní sazba je ale 12 až 20 let. Soud prvního stupně tedy uložil trest ve čtvrtině sazby a takový trest nemůžeme označit za nepřiměřeně přísný,“ zdůvodnil zamítnutí odvolání předseda soudního senátu Robert Fremr. Dodal, že muži přitěžují dvě okolnosti – zavrženíhodný motiv pomsty a také to, že útočil na blízkého člověka. Argument obhajoby, že bratři mezi sebou neměli dobré vztahy, soudce odmítl jako nepodstatný.

  Konflikt mezi sourozenci se stal loni 25. srpna. Mladší z bratrů dorazil mírně opilý k bydlišti toho staršího, kterému posílal výhrůžné vulgární zprávy a vyzýval ho k tomu, aby sešel z bytu dolů. V ruce při tom držel otevřený nůž, který si podle rozsudku koupil až ten den jako vražednou zbraň. Když o čtyři roky starší sourozenec dorazil do vestibulu domu s teleskopickým obuškem, útočník mu mrštil do obličeje sypkou látku a se slovy „pojď, zabiju tě“ ho celkem devětkrát bodl do zad, hrudníku či hlavy.

  Útoku na ležícího muže zanechal až tehdy, když ke vstupu do domu přišli další lidé. Poté z místa činu odešel. Smrtelná zranění bratrovi nezpůsobil jen díky náhodě a také díky tomu, že bratr se ranám účinně bránil a část z nich vykryl předloktím. Zdravotní pojišťovna vynaložila na jeho léčbu 40 000 korun, které jí odsouzený muž musí uhradit.

  „Přijímám plnou vinu. Moc mě mrzí, co jsem bratrovi způsobil. Poslal jsem mu omluvný dopis, na který mi neodpověděl, což chápu,“ řekl muž odvolacímu senátu. Zdůraznil, že před činem vedl řádný život. Rejstřík trestů však svědčí o opaku – muž byl v minulosti trestaný nejen za neplacení alimentů, ale také za nebezpečné vyhrožování svému otci, kterému mimo jiné sdělil, že ho rozpíchá nožem a šroubovákem.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte