Olga Schoberová, první česká sexbomba. Začínala jako hrdinka komiksů

8.11.2020
Daniela Hatinová
Další fotky

Proslulý slovenský režisér Juraj Jakubisko k ní tenkrát zahořel prudkou náklonností. Nebylo ani divu, vždyť Olga Schoberová patřila mezi naše nejkrásnější herečky. Hormony se slovutnému básníku kinematografie, pyšnícímu se přezdívkou slovenský Fellini, splašily v roce 1969, Jakubiska uchvátila tím, že před kamerou ukázala své tělo bohyně tak, jak ho stvořila příroda. To neskutečně svůdné tělo, roztomile naivní tvář a bezbranná duše Jakubiska okamžitě lapily do své pasti. Byl ve stejné situaci jako hrdina slavného komiksového seriálu Káji Saudka.

Komiks: zrod české sexbomby

Je třeba říci, že český film neměl od svého samotného počátku o krásné herečky nouzi. Ale teprve s příchodem Olgy Schoberové získal skutečný a dokonalý sexsymbol. Důkazem toho byla známá komedie Václava Vorlíčka Kdo chce zabít Jesii (1966). Spolutvůrcem filmu byl komiksový autor Kája Saudek, bratr známého fotografa Jana Saudka, který se proslavil nejen filmem, ale také komiksovým seriálem v časopisu Mladý svět. A právě tento komiksový hit naši sexbombu katapultoval až do samotného Hollywoodu. Nelze zapomenout ani na roli Winifred Goodmann v proslulé westernové komedii Limonádový Joe aneb Koňská opera Oldřicha Lipského (1964). Filmoví kritici Olgu označili za „nejlepší naivku českého filmu“. Dále to byla komedie Adéla ještě nevečeřela (1978) v režii Oldřicha Lipského, zde byla obsazena do role slečny Karin.

Kája Saudek, hvězda českého komiksu. V životě to neměl ani zdaleka jednoduché

Playboy: první Češka na obálce

Musíme zmínit, že v roce 1964 se Olga Schoberová stala první ženou z Československa, která se objevila na titulní straně světoznámého žurnálu Playboy. Jaký to skok od někdejší účetní z Technomatu, která si zlepšovala finanční situaci focením pro reklamu (např. plzeňského Prazdroje).

Později Olinku Berovou (umělecký pseudonym) prodal československý Filmexport s velkým úspěchem hned do čtyř zahraničních filmů. V roce 1964 se její fotografie ukázala v časopisu Playboy spolu s fotografiemi dalších tehdejších sexbomb, Brigitte Bardot a Ursully Andress. Olinka Berová se stala díky Filmexportu výborným vývozním artiklem. K předním evropským sexbombám byla ostatně tou dobou často přiřazována.

V náručí amerického svalovce

Během natáčení se Olga seznámila s americkým hercem, kulturistou a kaskadérem Bradem Harrisem. Byl obsazován do „mečosandálových“ historických filmů, které byly v 50. letech ve velké módě. A potom především do „spaghetti westernových“ filmů německo-italské koprodukce, které byly v módě v 60. letech, a pak do filmů akčních a „bondovských“, které přišly do módy v 70. letech. Hrál také v „nekonečných seriálech“, Dallasu, ale i ve Válce King Kongů. Brad Harris byl ve své době Arnoldem Schwarzenegrem. Zahrál si v příznačných filmech Goliáš proti obrům, také v dalších filmech v mega rolích jako Samson, Herkules, Spartakus. Doma si mysleli, že jablko nepadá daleko od stromu a že Harris bude bankéřem. Svou výraznou vizáží ale natolik budil pozornost kolemjdoucích žen i mužů, že si spočítal, kolik slávy mu to v takovém Hollywoodu vynese. Při natáčení westernů i bondovek jezdil svalovec do Evropy i Turecka a potkal neuvěřitelně krásnou Češku. Byl sice jejím manželem pouze v letech 1967 – 1969, ale stačili se spolu proslavit a stát se slavnou hollywoodskou dvojicí a mít dceru Sabrinu (Calley). Olinka Berová si se svým prvním manželem zahrála v nejednom hollywoodském filmu, například Zlatokopové z Arkansasu (1964) a Tajemství čínského karafiátu (1965).

OBRAZEM: Kde se Olga Schoberová objevila, tam zazářila. I na fotkách, které asi neznáte

V objetí slavného filmového producenta

Druhým jejím manželem byl producent John Nicholas Calley, se kterým se seznámila na večírku u Barbary Streissand, kam ji vzal s sebou režisér Miloš Forman. Calley se stal prezidentem amerického filmového studia Warner Brothers. Díky tomu se nádherná Češka v Hollywoodu zabydlela. Zatímco doma nedostala vlastně žádnou hlavní roli, v zahraničí tomu bylo jinak. Bylo to v italském historickém dramatu Lucrezia Borgia (1968) či v britském fantasy filmu Cliffa Owena Její pomsta (1978), kde si zahrála po boku Johna Richardsona.

Mezi Prahou a Amerikou

Dnes bydlí v Praze i Los Angeles, u nás spíše v ústraní, radost jí dělá dcera Sabrina, která umí česky tak dobře, jako by se v Čechách narodila. I v jejím případě nepadlo jablko daleko od stromu. Je stylistkou a kostymérkou hollywoodských hvězd a je stejně půvabná jako maminka. Sabrinin muž je filmovým produkčním jako byl manžel její maminky, žijí spolu v New Yorku. Olinka Berová už za svým herectvím udělala tlustou čáru a stejně tak je to u ní i ve styku s médii. Je zajímavé, jak se s nadhledem podivila: „V době, kdy jsem byla populární, jsem si to neuvědomovala. Až teď, když se dívám na fotografie, tak si říkám: Proboha, vždyť já jsem byla skutečně hezká.“

FOTO: Olinka Berová – zrod české sexbomby

Olinka Berová – zrod české sexbomby - Olga_SchoberovaOlinka Berová – zrod české sexbomby - Limonádový Joe plakát k filmuOlinka Berová – zrod české sexbomby - Juraj JakubiskoOlinka Berová – zrod české sexbomby - Brad HarrisOlinka Berová – zrod české sexbomby - Ursula Andress
Další fotky
Olinka Berová – zrod české sexbomby - HollywoodOlinka Berová – zrod české sexbomby - Los Angeles


Nepřehlédněte