• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Olomouc bude své městské byty pronajímat i v online aukci

  14.4.2024
  Doris Drienová

  Olomoucká radnice bude část volných městských bytů pronajímat formou elektronické aukce. Tímto způsobem bude nabízet zhruba polovinu městských bytů, které se každý rok uvolní.

  Pravidla výběrového řízení na pronájem bytů, která platí od 10. dubna, schválila městská rada. Médiím to sdělila primátorova náměstkyně Kateřina Dobrozemská (ProOlomouc).

  „Je to jednoduché, je to transparentní a je to pro každého, kdo splní nastavené podmínky,“ uvedla Dobrozemská. Podle ní zájemci o pronájem městského bytu nesmí být v exekuci a také nesmí mít žádné dluhy vůči městu, Správě nemovitostí Olomouc nebo Dopravnímu podniku města Olomouce. Úředníci budou kontrolovat, zda zájemce neměl v minulosti problémy s nájmem městského bytu.

  O pronájem městského bytu může žádat kdokoliv starší 18 let. Podmínkou je, že účastník elektronické aukce musí dražit nájem bytu sám pro sebe a v bytě pak musí bydlet. Zájemce doloží informace vyžadované pravidly, složí jistinu do aukce nájmu vybraného bytu a poté dostane přístupová práva do dražební aplikace. Vyvolávací výše nájemného bude 150 korun za metr čtvereční na měsíc, což je zhruba o stokorunu méně, než jsou komerční pronájmy ve městě.

  Výběrové řízení na nájem konkrétního bytu nebo bytů vyhlásí městská rada na návrh bytové komise. Organizaci aukce bude mít na starost Správa nemovitostí Olomouc, která poté předloží radním návrh na schválení vítězného účastníka aukce a dvou náhradníků. „Nájemní smlouva by měla být uzavřena s nájemcem na dobu jednoho roku s možností postupného prodlužování až na 10 let. Prvních pět let by výše nájemného činila částku vysoutěženou nájemcem a následně by ji město mohlo zvýšit v mezích daných občanským zákoníkem,“ podotkla Dobrozemská..

  Seznam prvních volných městských bytů vhodných pro aukci nájmu město zveřejní na svých webových stránkách i na webu Správy nemovitostí Olomouc, která spravuje zhruba 1500 městských bytů ve stotisícovém městě.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte