Olomouc pošle na Ukrajinu plně vybavenou sanitku

23.6.2022
Redakce

Plně vybavený sanitní vůz pošle do partnerského města Černivci na jihozápadní Ukrajině olomoucká radnice, která vysloužilou sanitku dostala darem od Olomouckého kraje. Žádost města Černivci o zaslání sanitního vozidla už schválila městská rada, s darovací smlouvu musí ještě souhlasit zastupitelstvo. S městem Černivci spolupracuje Olomouc od počátku ruského útoku na Ukrajinu. Do ukrajinského města vypravila dva kamiony s 25 tunami humanitární pomoci.

Ve městech na jihozápadě Ukrajiny se hromadí nejen uprchlíci z válečných zón, kde byla zdravotnická infrastruktura poškozena válkou, ale i zranění vojáci. Zdravotní systém je tam proto velmi vytížený. „Chtěl bych poděkovat za to, že nám kraj daroval vysloužilou, ale stále plně funkční a vybavenou sanitku, která ještě může pomáhat. Obratem ji pošleme do ukrajinského města Černivci, se kterým spolupracujeme už od samého začátku válečného konfliktu. Takže zatímco Olomoucký kraj nyní brázdí nové moderní vozy, můžeme jeden z těch starších smysluplně využít tam, kde je zrovna potřeba,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek.

Olomoucká radnice tak podle Žbánka reagovala na žádost starosty Černivci Romana Klichuka. „Naše město se stalo úkrytem mnoha lidí, kteří sem utekli před bombovými útoky. Je jich více než 50 tisíc a jejich počet stále narůstá. Snažíme se plně zajistit, aby měli vše potřebné. Co ale nejvíce k zajištění služeb potřebujeme, jsou vozidla,“ uvedl Klichuk. Plně vybavená sanitka, která měla svou původní domovskou stanici v Šumperku, bude sloužit v městské nemocnici v Černivci.

Hejtmanství v dubnu předalo záchranné službě devět nových sanitních vozů bezmála za 50 milionů korun. Nové sanitky jezdí na území celého kraje a jsou součástí pravidelné obnovy vozového parku zdravotnické záchranné služby. Hejtmanství hledá využití pro staré sanitní vozy, které byly po dodávce devíti nových vozidel vyřazeny. V úvahu připadá jejich dodávka na Ukrajinu či Českému červenému kříži.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte