Olomoucká divadla očekávají citelný propad tržeb, důvodem je současná pandemie

18.11.2021
Redakce

Divadla v Olomouckém kraji očekávají pokles návštěvnosti až o pětinu v souvislosti s tím, že od pondělí bude umožněn vstup na hromadné akce jen očkovaným či lidem po prodělání covidu-19. Řada divadel přitom dosud zájemcům umožňovala, aby se nechali otestovat i přímo na místě. Divadla se bojí o svůj osud dlouhodobě, pandemie je citelně zasáhla už při předchozích vlnách.

„Očekáváme propad návštěvnosti, v tuto chvíli ovšem nejsme schopni říct, jak bude tento propad velký. Uvaděči v sále sice kontrolovali a kontrolují potvrzení o očkování, antigenní či PCR testy či o prodělaném onemocnění, ale nevedou si přesnou statistiku. Co se týká samotestů, ty v průměru využívá deset procent našich diváků. Kvůli vysoké incidenci v Olomouckém kraji a výše zmíněným protiepidemickým opatřením tak očekáváme propad návštěvnosti někde mezi 15 a 20 procenty,“ řekl dnes mluvčí Moravského divadla David Kresta.

Ředitel divadla David Gerneš nedávno řekl, že divadlo s kapacitou zhruba 400 míst se dlouhodobě potýká s tím, že jsou lidé při nákupu vstupenek obezřetní. „Září bylo rozpačité, šlo vidět, že diváci si hledali cestu, do toho řešili jiné aktivity a bylo hezky. V říjnu jsme se dostali relativně na normální čísla, uvidíme, co udělá listopad a prosinec. Na předprodejích vidíme, že s tím, jak se zhoršuje epidemická situace, s tím nám klesají dlouhodobé nákupy,“ sdělil ředitel divadla. Doplnil, že vstupenky tak diváci kupují na poslední chvíli.

Podobný propad v návštěvnosti očekává i Divadlo Tramtarie. „Určitě se nás nový systém dotkne. S testem chodí zhruba 20 procent diváků, testy na místě dosud využívaly jen jednotky, zhruba dva až tři lidé za večer. Hlavně se nás ale, myslím, dotkne výzva a doporučení Adama Vojtěcha, aby se lidé vyhýbali hromadným akcím a kontaktům,“ řekla dnes produkční divadla Vlasta Pechová.

Ještě více nová opatření zasáhnou olomoucké Divadlo na cucky, kde se kromě divadelních představení konají v prostorách divadla také výstavy, debaty či setkání se zajímavými hosty, ale i kurzy pro veřejnost. „Našeho divadla se opatření dotknou výrazně. Zhruba třetina až čtvrtina diváků využívala jakoukoliv formu testování,“ sdělil mluvčí divadla Zdeněk Vévoda.

Situaci bedlivě sledují i v šumperském divadle. „Mám teď tolik starostí s nemocností zaměstnanců a náhradami, abychom mohli vůbec hrát, takže nějaký bavorský model a vpouštění jen některých diváků je pro nás prozatím to nejmenší. Ale je fakt, že návštěvnost se tímto ještě sníží,“ řekl dnes ředitel divadla Matěj Kašík. Podotkl, že antigenní testy dosud dávalo divadlo návštěvníkům ke vstupence zdarma a této možnosti využívaly nižší desítky diváků za večer. „Propad bude, ale to stále není ta hrůza, až nastane vracení poměrné částky těm, kteří nejsou očkovaní a nebudou mít nárok do divadla vstoupit,“ řekl Kašík.

zdroj: jv/ctk


Témata:

Nepřehlédněte