Olomoucká univerzita zve na diskuzi. Proberou se na ní témata rozdělující společnost

13.5.2022
Redakce

Olomoucká filozofická fakulta se rozhodla kvůli tématům rozdělujícím v současné době společnost otevřít novou diskusní platformu s názvem Společná půda. Odborníci se na ní budou střetávat například v otázkách cenzury, dezinformací či svobody slova. Platformu otevře jako první diskuse spisovatelky Radky Denemarkové a biochemika z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Jana Konvalinky. Debata, k níž je zvána široká veřejnost, se uskuteční 19. května.

„Povinností vysokých škol je otevírat potřebná témata, která nejsou dostatečně veřejně diskutována. Proto na Filozofické fakultě UP přicházíme s formátem, jenž garantuje odbornou úroveň i odvahu kultivovaně mluvit o problémech, které často rozdělují společnost. Cesty poznání, věda a vzdělávání nezbytně potřebují otevřený pohled a schopnost vzájemného rozhovoru, i když můžeme mít na řadu věcí rozdílný názor,“ uvedl děkan fakulty Jan Stejskal.

Cílem nové platformy je kultivovaná diskuse. Důležitou součástí bude empatie a otevřenost, které fakulta vnímá jako základní podmínky svobodné demokratické společnosti.

Denemarková a Konvalinka se střetnou v debatě s názvem Výzvy současné společenské komunikace příští čtvrtek od 15:00 v Konviktu Uměleckého centra Univerzity Palackého.

Konvalinka je vedoucím výzkumné skupiny v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Širší veřejnost si může pamatovat jeho komentáře ke koronavirové pandemii, mezi akademiky je znám i kritickým postojem k ideologickým zásahům do vědeckého výzkumu. Spisovatelka, literární historička, scénáristka, dramaturgyně a překladatelka Denemarková je držitelkou literárních cen včetně Magnesie Litery. Často se vyjadřuje ke společenským problémům, kriticky se mimo jiné vyslovila k otevřenému dopisu J. K. Rowlingové, Noama Chomského, Anne Applebaumové, Salmana Rushdieho a dalších, který odsuzoval tzv. cancel culture.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte