Opatření nás poškozují a překračují zákon, vzkázala Asociace hotelů

Opatření vlády včetně plánu rozvolnění podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) poškozují podnikatele a pravděpodobně překračuje zákonný rámec. Jsou připravované bez diskuse se zástupci dotčených oborů a bez ohledu na další dopady na firmy. Přitom až třetina podnikatelů už čelí existenčním problémům. Vláda zároveň jasně neodůvodňuje konkrétní kroky a jejich posloupnost.

Kabinet dnes představil systém uvolňování, ve kterém bude postupovat na základě šesti balíčků. Kritériem pro rozvolnění bude počet nakažených za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Nyní jich je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) 177. Pokud počet klesne pod 100, od 3. května se bude moci otevřít zbytek obchodů. Bez ohledu na nakažené budou moci začít fungovat vybrané služby jako kadeřnictví, masáže či pedikúra. Bude se jednat o balíček číslo dvě. V případě méně než 75 nakažených na 100 tisíc lidí bude moci začít platit čtvrtý balíček, který povolí provoz zahrádek restaurací. Otevřít budou smět hotely a penziony, využít budou moci ale nejvýše 25 kapacity. Hosté se budou muset prokázat negativním testem na koronavirus. Zakázány budou noční akce.

Restaurační zahrádky se podle prezidenta AHR Václava Stárka mohou při dodržování pravidel bezpečného provozu otevřít ihned. Vnitřní prostory stravovacích podniků by podle něj mohly následovat, když by do nich mohli jen lidé s negativním testem, očkováním nebo potvrzením o nedávno prodělané nemoci covid-19. „Ubytovací služby, jsou-li dodržena základní bezpečnostní opatření v kombinaci s negativními testy, nejsou rizikem a není důvod je omezovat maximálně 25 procent kapacity,“ řekl.

Obchody by mohly otevřít začátkem května. Přesný plán ale stále chybí

Protiepidemická opatření přijatá 6. dubna a také na dnešním mimořádném jednání nenaplňují podle AHR podmínku zákona o ochraně veřejného zdraví, že stále existuje riziko kontaktu nakažených a nenakažených a dále s tím souvisejícího hlediska příliš širokého rozsahu zákazu čerpání služeb vzhledem k aktuální situaci. Zákonu by podle asociace více vyhovovalo umožnit využívat hotelů a restaurací lidem s negativním testem, očkovaným a s protilátkami proti koronaviru.

„AHR je připravena zahájit právní kroky, které ji umožňuje zákon a bránit podnikatele, kteří se díky těmto netransparentním rozhodnutím a bez jakékoliv diskuse se zástupci jednotlivých profesí, dostávají do situace, kdy je jejich podnikatelská činnost již prakticky likvidována,“ uvedla.

Kvůli druhé vlně pandemie byla ubytovací zařízení uzavřena od 22. října do 2. prosince a následně od 18. prosince. Nyní těchto služeb mohou využít jen lidé cestující za služební účelem nebo lékařem. Stravovací provozy musely přerušit běžné fungování od 14. října, omezení trvalo do 2. prosince. Následně platila výrazná omezení kapacity i otevírací doby. Stravovací podniky jsou znovu uzavřené od 18. prosince. Občerstvení mohou prodávat jen přes výdejní okna či rozvoz.

adp/ČTK

Včera, 18:14
Dvojice anglických vojáků se zájmem sleduje asi padesátiletého muže, menší postavy. Ještě před chvílí se...
Včera, 17:25
Hygienici v Jihomoravském kraji evidují za poslední dva týdny dvojnásobek průjmových onemocnění než za stejné...
Včera, 14:07
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:07
Na české domácnosti připojené k internetu mířilo v 1. čtvrtletí každý den v průměru 9...
Včera, 12:30
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podá trestní oznámení na autory materiálu serveru Seznam Zprávy k jeho cestě...
Včera, 11:44
Jaro protkané sluncem, pučení a kvetení rostlin a stromů či probíhající tok ptáků v přírodě....
Včera, 11:15
Pro hru zvířat mají badatelé zpravidla připraveny tři základní vysvětlení. Zvířata si hrají, protože předvádějí...
Včera, 09:32
K očkování proti covidu-19 se mohou začít přes web ministerstva zdravotnictví hlásit lidé ve věku...
Včera, 09:15
Někdejší majitelé a zakladatelé výrobce doplňků stravy a vitamínů Walmark, bratři Adam, Mariusz a Valdemar...
Včera, 08:17
Maličké jezírko se vejde do každé zahrady, ale ještě lepší je mít dost místa na...
Včera, 06:22
„Divoká padesátá léta“ dala námět několika dílům známého seriálu 30 případů majora Zemana. Ten jeden...
Reklama