• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Opilý muž při divoké rozlučce se svobodou srazil německého turistu z hradeb Špilberku. Soud potvrdil vězení

  12.6.2024
  Doris Drienová

  Za shození německého turisty z hradeb pod brněnským hradem Špilberk si sedmatřicetiletý Daniel Madarász ze Slovenska odpyká 10,5 roku vězení.

  Rozhodl o tom ve středu olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek brněnského krajského soudu, proti kterému se Madarász odvolal. Trest si odpyká za pokus o vraždu. Muž spadl asi z šestimetrové výšky a utrpěl závažná zranění, při pádu si mimo jiné zlomil dva obratle a utrpěl zhmožděniny zad. Incident se stal během rozloučení se svobodou obžalovaného, Madarász tvrdil, že z hradeb cizince shodil jeho bratranec.

  Podle soudu je právní kvalifikace na místě, z důkazů podle něj rovněž jednoznačně vyplývá, že poškozeného shodil z hradeb právě obžalovaný. „Máme k dispozici přímý důkaz v podobě výpovědi poškozeného i výpovědi ostatních svědků,“ uvedl předseda senátu Roman Raab. Trest i právní kvalifikaci tak vrchní soud potvrdil, u středečního jednání však navíc obžalovanému uložil zaplatit na nemajetkové újmě poškozenému, jeho bratrovi a rodičům, kteří přes telefon incident slyšeli v přímém přenosu, statisícové částky.

  Incident u Špilberku se stal loni v září. Madarász tehdy odjel se skupinou přátel z Bratislavy do Brna, kde slavili jeho rozloučení se svobodou. Popíjeli alkohol a večer se Madarász se svým bratrancem ocitl v parku pod Špilberkem. Na hradbách, kolem kterých procházeli, seděl v osudnou chvíli čtyřiadvacetiletý německý student, který si telefonoval s rodiči.

  Podle rozsudku jej obžalovaný i s dalším mužem anglicky oslovil a následně vykřikl, že ho zabije. Do turisty poté prudce strčil. Incident viděli svědci, kteří stejně jako poškozený označili za viníka muže v bílém triku, které měl na sobě pouze obžalovaný. Obhájce však vinu klienta vyvracel. „Jedinou rekognicí je bílé triko. Posoudit pachatele pouze podle trika u takto závažného trestného činu podle mne nestačí,“ uvedl. Podle žalobce Jaroslava Kandráče však nejde o jediný důkaz. „Je to kompilace více důkazů, které jednoznačně ukazují na obžalovaného, že je to on, kdo způsobil téměř fatální následek,“ uvedl žalobce.

  Napadl přitom i samotnou právní kvalifikaci, argumentoval tím, že lidé na hradbách nemohli tušit, jak velká hloubka se pod nimi nachází. To však soud vyvrátil s tím, že skupina se na místě pohybovala delší dobu a z místa činu muselo být zřejmé, že se pod zdí nachází velká hloubka. Ta v daném případě přesahovala šest metrů a soudce ji přirovnal k pádu z druhého patra. „Jednoznačně lze tento případ kvalifikovat jako pokus o vraždu, jde o potenciálně smrtelný pád,“ doplnil předseda senátu.

  Obžalovanému zjistili po zadržení necelé promile alkoholu, jeho přátelé měli ještě více. Madarász u soudu také vypověděl, že poté, co do muže strčil jeho příbuzný, sám zůstal na místě stát „jako opařený“. Záznamy z kamer to však vyvracejí. „Podle záznamů nebylo vůbec pochyb o tom, že obžalovaný se dobře baví tím, že někdo spadl z hradeb a kutálí se,“ dodal k tomu soudce.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte