• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Opozice: Pirátská zastupitelka nenahlásila střet zájmů a odhlasovala si krajskou dotaci

  7.5.2021
  hpl

  Vládnoucí koalici Karlovarského kraje stačilo jen pár měsíců na to, aby porušila snad všechny zásady slušnosti, transparentnosti a politické etiky. Tvrdí to opozice, podle které bylo posledním důkazem naprostého nerespektování transparentnosti schválení dotace spolku Marienbad Film, v jehož statutárních orgánech zasedá i uvolněná krajská zastupitelka za Piráty Markéta Monsportová.

  „Tento spolek žádal o dotaci, kterou bez problémů dostal. Členka statutárního orgánu tohoto spolku je totiž uvolněná krajská zastupitelka za Piráty Markéta Monsportová, která vše předjednala a pak sama svým hlasem podpořila. Skutečnost, že je ve střetu zájmů se vůbec neobtěžovala přiznat. Přesně za to kritizují Piráti ostatní, ale sami dělají to samé. Hlavně to rychle schválit, ať už jsou peníze takříkajíc doma,“ popisuje opoziční zastupitel Martin Hurajčík naprosto neseriózní hlasování uvolněné krajské pirátské zastupitelky.

  Spolek Marienbad Film přitom není příjemcem dotace poprvé. Na konci loňského roku, kdy se vlády v Karlovarském kraji ujímal nynější slepenec jedenácti politických uskupení, byla totiž této společnosti zpětně schválena dotace pro loňský rok. „I napoprvé proběhlo schvalování o dotaci pro tento spolek bez problémů. Zastupitelka hlasovala pro dotaci stejně jako nyní. Nemám problém podpořit přínosné akce, ale musí to být podle pravidel, a ne podle toho, kdo o dotaci žádá“ pokračuje dále Hurajčík, který na posledním jednání krajského zastupitelstva na problematické chování Markéty Monsportové upozornil. „Já sice jsem členkou statutárního orgánu, ale nejsem nijak aktivní,“ bránila se naprosto bezostyšně uvolněná zastupitelka Monsportová, která se i přes toto upozornění aktivně účastnila hlasování.

  „Jedná se o naprostou nehoráznost, netransparentnost a další obrovský přešlap krajské vlády, která si nedělá s dodržováním alespoň základních etických pravidel žádné vrásky. Kdyby to udělal někdo jiný, tak je oheň na střeše“ dodává Martin Hurajčík s tím, že v Karlovarském kraji je mnoho dalších subjektů pořádajících kulturní akce, které by alespoň malou dotaci potřebovaly. „Jenže ty nemají ve svých orgánech Markétu Monsportovou nebo jiného pirátského zastupitele, který by hladké schválení dotačních peněz zajistil,“ dodává opoziční zastupitel.

  Spolek pořádá Marienbad Film Festival, který je věnovaný experimentální a nezávislé filmové tvorbě. Letošní 6. ročník organizátoři přesunuli ze srpna na červenec. Jeho cílem je prezentovat díla posouvající hranice filmu a vytvořit prostor pro diskusi s tvůrci. V případě nepříznivého vývoje pandemie se program festivalu odehraje na on-line streamovací platformě Kina Soumraku, kterou organizátoři spustili koncem loňského roku.

  hpl/ČTK  Nepřehlédněte