Oprava historického skleníku ve Valči by mohla začít ještě letos

6.4.2020
Martin Solar

Kompletní rekonstrukce má být dokončena do konce roku 2021. Pokud se vybere zhotovitel, může se následně stavba zahájit, uvedl Petr.

Skleník je podle něj v havarijním stavu. Nutné je také upravit zámeckou zahradu a přístupové cesty. „Plánujeme tam složité vytápění, vzduchotechniku a zázemí kuchyně. Bude tam i gastro provoz a zázemí pro oslavy nebo třeba svatby,“ řekl Petr. Součástí stavby má být i zavedení moderních technologií, které správcům usnadní péči o rostliny ve skleníku.

Nelze si věčně připomínat staré rány, proto mám dneska dobré vztahy i se svými bývalými láskami, říká zpěvačka Jitka Zelenková

„Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo vysoutěžit externího provozovatele. Protože my na památkovém ústavu se spíše staráme o památky a o návštěvníky, ale provozovat gastro provoz to není naše parketa. I bychom státu ušetřili peníze,“ řekl Petr. Kdyby se podle něj tento záměr nepodařil, musel by zámek zvýšit počet zaměstnanců, kteří by provozovali skleník sami, ovšem bez restaurace či kavárny.

Zámecký palmový skleník stojí pod stájemi, kočárovnou a hospodářskou budovou v dolní části zámeckého parku. Stavba z ocelo-litinové konstrukce pochází ze 70. až 80. let 19. století, kdy si ji z Vídně nechal přivézt hrabě Vincenc Thurn-Valsassina. Naposledy byla restaurována v roce 1996.

čtkNepřehlédněte