• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Oprava hvězdárny v Mikulášovicích, která je jedna z nejstarších v republice, se opět protáhne

  18.4.2023
  Doris Drienová

  Rekonstrukce jedné z nejstarších hvězdáren v ČR nacházející se v Mikulášovicích na Děčínsku se opět protáhne. Původně ji radnice zamýšlela otevřít už loni, později se termín posunul na květen. Teď stavební firma žádá zastupitelstvo o prodloužení termínu do podzimu. Starosta Aleš Jandus (Změna 22) řekl, že se stavba znovu protahuje kvůli poškozené statice.

  Hvězdárnu nechal postavit pro své amatérské pozorování v roce 1913 lékárník Adolf Kraus. Objekt stojí naproti kostelu v centru města. Budovu lékárny i s přistavěnou hvězdárnou město odkoupilo za stovky tisíc korun, v roce 2012 byla dokončena rekonstrukce kopule.

  „Ještě o tom budeme rozhodovat na nejbližším zastupitelstvu. Nic jiného nám ale nezbývá, než s tím souhlasit, když už jsme do toho jednou šli,“ míní Jandus. Během oprav stavaři přišli na problémy se statikou. Jednu ze zdí bylo nutné zbourat a znovu postavit, řekl starosta. Následovala také úprava střechy pod kopulí hvězdárny. Vybrané jsou podle Janduse barvy omítky, která bude světle šedá, kopule zůstane zelená. „Z palety vhodných barev jsme tyto vybrali ve spolupráci s památkáři,“ uvedl Jandus, který připomněl, že řemeslníci dodržují postupy z počátku 20. století, odpovídat musí i použité materiály.

  Na rekonstrukci za 27 milionů korun si dvoutisícové město vzalo úvěr. Vícepráce si vyžádaly tři miliony korun. I přes výrazné zadlužení samosprávy se z peněz zatím opraví přístupové prostory do hvězdárny, pozorovatelna a venkovní část bývalé lékárny. Zbytek chce do budoucna město opravit také, Jandus nicméně připomněl, že radnice v tuto chvíli není v dobré finanční kondici a nemá na další výdaje prostředky. O dotaci žádaly Mikulášovice už dřív a opakovaně, získat se ji městu nepodařilo. Starosta řekl, že dotace vypisuje mimo jiné Ústecký kraj, jde však o prostředky na neinvestiční výdaje, což v případě hvězdárny neplatí.

  Po zpřístupnění hvězdárny veřejnosti bude prohlídky pro zájemce a také kroužky pro děti provádět hvězdářka, která ve městě žije. Město už získalo dalekohled a zakoupilo i další vybavení, třeba počítač.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte