Organizovaná skupina cizinců vykrádala dodávky

27.1.2022
Redakce

Policisté z Královéhradeckého kraje obvinili ze zločinu krádeže šest cizinců, kteří několik měsíců po celé zemi vykrádali dodávková vozidla. Tři z obviněných jsou ve vazbě. Organizovaná skupina se zaměřovala na vykrádání zásobovacích dodávek, kde byl předpoklad, že řidič bude mít v kabině tržbu. Obvinění muži od konce srpna do poloviny ledna vykradli nejméně 22 vozidel, první z nich na Náchodsku. Způsobili škodu téměř za 1,3 milionu korun. Podle policie šlo o velmi sofistikovanou majetkovou trestnou činnost.

„Cizinci si vytipovávali dodávky, které sledovali a čekali na vhodnou příležitost k vniknutí do kabiny. Vyčkávali, až řidič opustí z nějakého důvodu auto,“ uvedla mluvčí krajské policie v Hradci Králové Iva Kormošová.

Buď měli pachatelé štěstí, že řidič nechal dveře otevřené, nebo rozbili boční okénko. „V některých případech u vozidla nenápadně propíchli pneumatiku, auto sledovali až do okamžiku, kdy řidič musel zastavit. Když měnil pneumatiky, vnikli mu do kabiny,“ uvedla Kormošová. Z aut kradli zavazadla, ale i peněženky, v kterých kromě tržeb měli řidiči hotovost, platební karty či osobní doklady.

Gang například v jeden den na začátku září vykradl tři dodávky a přišel si tím na téměř 125 tisíc korun. Na začátku listopadu pro změnu po propíchnutí pneumatiky odcizil řidiči tržbu přesahující částku 200 tisíc korun. „Aby co nejvíce ztížili své odhalení, různě se střídali, měnili svá auta i oblečení. Dopředu se domlouvali kdo, kdy a kam pojede. Působili po celé České republice,“ uvedla policejní mluvčí. Kriminalisté předpokládají, že během vyšetřování prokáží obviněným další krádeže, přičemž výše škody poroste.

Šestice mužů je obviněna ze zločinu krádež, jeden z ní navíc z přečinu poškození cizí věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Dva z nich mají uděleno správní vyhoštění a mají vystaven výjezdní příkaz k opuštění republiky do konce ledna. Pokud jim soud prokáže vinu, mohou být všichni odsouzeni až na osm let vězení.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte