Oslavte příchod léta na festivalu radosti! Již 15. ročník Ratha Yatry zve všechny na skvělou zábavu!!

30.6.2022
Redakce

Začátek prázdnin v Praze nabízí skvělou příležitost, jak alespoň na chvíli zapomenout na inflaci, zkorumpované politiky i všechno ostatní, co se kolem nás děje. Můžete se totiž přijít podívat na celosvětově oblíbený festival vozů Ratha yatra, kde vás čeká zpěv, tanec a vynikající jídlo zdarma.

Přímo v centru Prahy na náměstí Republiky se již tuto neděli 3. července odehraje 15. ročník festivalu ozdobených vozů, někdy přezdívaný také festival radosti. Během něj se po Příkopech a Václavském a Staroměstském náměstí projedou Božstva Pána vesmíru Džagannátha. Z náměstí Republiky vyráží jejich vůz přesně v pravé poledne.

Tisíciletá tradice

Tato projížďka má své dávné kořeny ve městě Purí v indickém státě Orisa, které se každý rok účastní miliony poutníků již tisíce let. A posledních padesát let se festival přenesl i do všech významných měst po celé planetě. Praha mezi nimi samozřejmě nemůže chybět.

„Již před více než třiceti lety jsme snili o tom, jak by bylo úžasné pořádat tento festival v Praze,“ říká Níla Mádhava dás, hlavní organizátor festivalu Ratha yatra, který jej v Česku pořádal poprvé již v roce 1989. Tenkrát ovšem kvůli přísnému dohledu StB jen v utajení v obci Lanšperk v Orlických horách. Během let se mu ze skromných začátků podařilo vybudovat velkolepou akci, na kterou přijíždějí tisíce lidí.

Vstříc novým zážitkům

Říká se, že kdo pomůže táhnout květinami ozdobený vůz s Džagannáthem, získá osvobození z koloběhu zrození a smrti. I když tomu třeba nevěříte, můžete to stejně zkusit – nic za to přece nedáte. A stejně tak nedáte nic ani za báječné kulturní odpoledne, které připravují stoupenci hnutí Haré Krišna od 15. hodin na náměstí Republiky, kam se květinový vůz, neboli pušpa ratha, po projížďce zase vrátí.

Na podiu se představí tanečnice tradičního chrámového tance Bharata Nátjam, hudebníci hrající na klasické indické nástroje nebo divadlo nejen pro děti o opičáku Hanumánovi. ,,Určitě přijďte, čeká vás zcela nevšední zážitek, který vás na hodně dlouho nabije pozitivní energií,“ zve všechny Rádhiká Sundarí Mádhava, která bude celý odpolední kulturní program moderovat jako každý rok. A slibuje všem skvělou zábavu.

Láska prochází žaludkem

Haré Krišna, kterému se někdy také říká kuchyňské náboženství, přivítá návštěvníky festivalu vegetariánským jídlem v indickém stylu, které se podává zcela zdarma. A komu to nebude stačit, může si ještě v přilehlých stáncích dokoupit vynikají samosy, kofty nebo pakory. Zkušení kuchaři návštěvníkům festivalu garantují, že ten, kdo tyto indické pochoutky již někdy předtím ochutnal, si je jistě nenechá ujít ani tentokrát! A co vy? Přijdete také?

 

Zdroj: TZ


Témata:

Nepřehlédněte