Pamatujete duritku? V letohrádku Portheimka se představí příběh fenomenální zlíchovské sklárny Inwald

22.11.2018
Fefík
Další fotky

Tyto sklárny, svého času jedny z nejvýznamnějších podniků nejprve Rakouska-Uherska, poté i mladé Československé republiky, nejenže byly sklářskou velmocí, ale také jednou z inspirací pro vznik Musea skla. Současná výstava je zároveň poctou jak zakladateli firmy Josefu Inwaldovi, tak všem jejím zaměstnancům.

Již jen opravdoví znalci historie městských částí vědí, že rozhraní Smíchova a Zlíchova zaujímal od konce sedmdesátých let 19. století rozsáhlý areál skláren Inwald, které byly proslavené výrobky užitného i průmyslového skla. Inženýr Josef Inwald (1837 v Chyšce v Úsobí, okr. Havlíčkův Brod – 1906 ve Vídni), zdatný sklářský technolog a nadaný podnikatel, založil v roce 1862 v Německém (dnes Havlíčkově) Brodě nejprve rafinerii na sklo, při níž usídlil 14 rodin sklářských dělníků, roku 1874 pak druhou sklárnu v Německém Šicendorfu (dnes Střelecká, součást Dobronína), kde pracovalo téměř 400 lidí, a poté firmu na zpracování skla, se kterou se roku 1878 usadil v Zlíchově u Prahy, tedy v katastru dnešní Prahy 5.

Teenageři z dětských domovů pracují dřív než ostatní, říká průzkum. Nebojí se živit rukama

Německobrodskou sklárnu Inwald přesunul roku 1885 zcela do Německého Šicendorfu. Roku 1893 koupil opuštěnou sklárnu v Poděbradech (pozdější Sklárny Bohemia), která se pak specializovala na sifonové lahve, a kde do konce století zvýšil počet tamních zaměstnanců na 300. Roku 1898 zahájil jeho v závodě v Hudcově produkci okenních skel, přičemž tento provoz měl pak ještě pobočné závody ve Velkém Březně a ve Floridsdorfu na předměstí Vídně. Inwaldova firma expandovala, výrazně se soustřeďovala na export, na Balkán i např. do Španělska. Sklárny Inwald brzy patřily mezi největší sklářské firmy v Rakousku-Uhersku.
Firma získala medaile na Světové výstavě ve Vídni roku 1873 a v Paříži roku 1878. V roce 1892 byl Inwald jmenován členem ústředního výboru pro přípravu Světové výstavy v Chicagu. V roce 1891 zastával funkci prezidenta Jubilejní zemské výstavy v Praze roku 1891, kde měl v Průmyslovém paláci velkou centrální expozici skla. Působil i jako znalec u obchodního soudu v Praze. Císař za služby monarchii povýšil 10. června 1902 Josefa Inwalda s manželkou a synem Oskarem do šlechtického stavu s titulem von Waldtreu. Ve volbách roku 1889 se stal poslancem za pražský Josefov a byl také členem rady královského města Prahy.

Oženil se s Karolínou Munelesovou (1837 v Praze – 1909 ve Vídni), s níž měl šest dětí: syn Rudolf (*1864 v Praze) přesídlil k firmě do Vídně. Syn Oskar (*1874) vystudoval filozofii a chemii a vedl po otci pražskou a poděbradskou sklárnu, roku 1900 konvertoval ke katolické víře a oženil se s baronkou Metou Danitou von Winschen. Dcery byly čtyři: Hedvika, Ernestína, Pavlína a Adéla. Jeho bratr Heřman Michael Inwald (1838 – 1907) byl klenotníkem a velkoobchodníkem se zlatnickým zbožím v Praze. Josef Inwald je pohřben ve Vídni.

Prvního velkého rozmachu dosáhla firma na přelomu 19. a 20. století – celý zlíchovský areál byl rozšířen, modernizován, pracovalo v něm asi tisíc lidí, o kvalitní pracovní podmínky a zaměstnanecké zázemí se rodina Inwaldova vždy bedlivě starala.
Po smrti Josefa Inwalda byla společnost akcionována a její sídlo bylo přesunuto do Vídně, což zapříčinilo i rozdělení firmy na konci roku 1918 na českou a rakouskou část.
Koncem dvacátých let 20. století vrcholil mezinárodní věhlas české části skláren a mj. pomohl k proslavení českého sklářství za hranicemi, ovšem hospodářská krize třicátých let znamenala pro firmu výrazné utlumení činnosti, přesun z Prahy do severozápadních Čech a po mnichovské dohodě i nucený prodej podniku.
Což ukončilo mnohaletou historii skláren, po nichž dnes v bývalém areálu firmy stojí už jen administrativní budova s bývalými sklady a zaniklou vzorkovnou, ve kterých v současnosti sídlí umělecké centrum MeetFactory.

Palackého pomník je čistý a opravený. Kde se na pražském nábřeží tenhle kolos vzal?

Výrobky skláren Inwald v minulosti byly, a dodnes často jsou, součástí snad všech českých domácností. Sklenice „duritky“ a další nápojové sklo, mísy a misky, půllitry – esteticky kultivované a cenově dostupné předměty – se těšily obrovské oblibě, stejně jako varné nádoby, technické nebo laboratorní sklo či lampy veřejného osvětlení.
„Uměleckoprůmyslové museum v Praze je velmi rádo účastno na projektech nově se rozvíjející spolupráce s Museem Kampa i v oblasti prezentace sklářství,“ říká Helena Koenigsmarková, ředitelka UPM.
„Všichni mají v povědomí, že sklářství v českých zemích je přetrvávajícím fenoménem, ale pro jeho podporu a rozvoj se toho zase neděje v zásadním směru tolik. Když si uvědomíme, jak obrovskou produkci sklárny Inwald měly za první republiky a jak rychle bylo toto jméno v politickém vývoji druhé poloviny 20. století zapomenuto, napřed pro židovský původ majitele, pak v rámci zestátnění všech podniků, je tato výstava pro veřejnost skutečně objevná.“

„Nadace Jana a Medy Mládkových je velmi ráda, když může svými výstavními nebo badatelskými počiny a publikacemi přispět k objevování neznámých či oživení pozapomenutých autorů anebo zajímavých událostí z našich dějin. Jsem přesvědčen, že příběh skláren Inwald bude pro mnohé návštěvníky objevem – a možná i inspirací. A jako nadace jsme rádi, že můžeme pokračovat ve vizi Josefa Inwalda šířit slávu českého skla jak zde v Museu skla, tak přes naše návštěvníky i v zahraničí,“ řekl Jiří Pospíšil, předseda Nadace Jana a Medy Mládkových a europoslanec.

Výstava Inwald – Příběh zlíchovské sklárny v Museu skla Portheimka představuje v působivé, elegantní instalaci nejen vlastní dějiny společnosti Inwald a její každodenní provoz, ale i nejznámější výrobky, které z jejích skláren pocházely.

FOTO: Sklárny Josefa Inwalda

Sklárny Josefa Inwalda - 1 wiSklárny Josefa Inwalda - 2 1P1250571Sklárny Josefa Inwalda - 3 IMG_0278Sklárny Josefa Inwalda - 4 IMG_0295Sklárny Josefa Inwalda - 5 Josef_Inwald_von_Waldtreu_(1837-1906) wi
Další fotky
Sklárny Josefa Inwalda - 6 800px-Dobronin_sklarny1 wiSklárny Josefa Inwalda - 7 pinte


Nepřehlédněte