• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Pandemie zastavila nárust obyvatel v Pardubicích

  9.7.2022
  Redakce

  Za jedno volební období se v Pardubicích snížil počet obyvatel zhruba o dvě tisícovky. Do loňského roku počet trvale bydlících rostl, loni naopak vlivem pandemie koronaviru klesl. Komunální politici ale upozorňují, že díky lidem s přechodným pobytem v krajském městě populace roste. Demografický vývoj podceňovat nechtějí, řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

  V lednu 2018 bylo v Pardubicích 90.458 trvale žijících obyvatel. Loni jejich počet stoupl na 91.755. O rok později, tedy v lednu letošního roku, žilo v krajském městě 88.520 obyvatel.

  „Město by se mělo snažit, aby neztrácelo obyvatele a příliš nestárlo. Pokud bude ve městě dostatek bytů a stavebních parcel, je jedno jestli vlastněných městem či soukromníkem, a zároveň dostatečná kvalita služeb a pracovních příležitostí, tak se dá předpokládat, že počet obyvatel pomalu poroste,“ řekl Nadrchal.

  Na případný nárůst musí být město dobře připravené. Je už dlouhodobějším trendem, že okolní obce získávají obyvatele díky nové rodinné zástavbě. Lidé ale pak služby využívají v Pardubicích, protože obce jimi zpravidla dostatečně nedisponují. Je to tak častý svár mezi samosprávami. Obce nemají třeba školky, školy. Lidé z okolí jezdí do Pardubic do práce, často osobními auty, a zahlcují dopravu ve městě, uvedli politici.

  „Co se týče okolních obcí, vidím největší problém hlavně ve školství a dopravě. Je přeci naprosto logické a přirozené, že pokud obyvatelé nějaké vesnice plně využívají pardubickou infrastrukturu, tak by se daná obec měla na jejím provozu a rozvoji také podílet. To, že se tak občas neděje nebo jsou veškerá jednání velmi složitá, je bohužel smutná realita. Možným řešením by mohla být změna zákona o rozpočtovém určení daní,“ řekl Nadrchal.

  Město musí v první řadě dbát o kvalitu života obyvatel, kteří už ve městě žijí, aby nemuseli hledat lepší místo k životu někde za městem. Když se přestěhují, jsou pak závislí na autech, která způsobují problémy v Pardubicích a dopravní situaci ještě zhoršují, řekl zastupitel Jakub Kutílek (Zelení za Piráty), který je kandidátem do zářijových komunálních voleb v městském obvodě V.

  „Žádoucí je určitě motivovat stávající bydlící bez trvalého pobytu k tomu, aby si ho přehlásili, a to rozvojem výhod, které ze zákona náleží jen občanům města, jako je třeba rezidentní parkování. Určitě je na místě nechat si od okolních obcí zaplatit za to, že jejich občané konzumují služby města Pardubic, ve školství se tak už částečně děje. Příchod nových obyvatel díky nové výstavbě se ale ne vždy vyplácí. Obecní náklady na provoz infrastruktury pro takzvané satelity jsou kvůli nízké hustotě zalidnění tak vysoké, že je příděl ze státního rozpočtu ani nedokáže pokrýt, a obec na to ještě doplácí,“ řekl Kutílek.

  Lukáš Havlena, předseda místního sdružení Pirátů, si myslí, že město má z principu toho, jak fungují veřejné rozpočty, mít zájem zvyšovat počet svých obyvatel. „Město by se mělo dál rozrůstat, ale v rámci svých současných hranic a pozvolna. Není žádoucí skokové navyšování počtu obyvatel výstavbou například satelitů, protože to nevýslovně zatěžuje dopravní infrastrukturu i životní prostředí,“ řekl Havlena.

  Jeho strana navrhuje v Pardubicích zastavování proluk a brownfieldů, které město vlastní, což jsou bývalá kasárna na Višňovce a Dubině. „Je to způsob, jak ekonomicky zhodnotit tyto doteď ladem ležící nemovitosti a podílet se na řešení bytové krize,“ řekl Havlena.

  Demografický vývoj ukazuje, že budou potřeba místa ve školkách, radnice proto rozšíří kapacitu mateřské školy v Teplého ulici, projekt připravuje, jednu školku postavila ve Svítkově. Nedávno schválila umístění nové základní školy v Masarykových kasárnách. „Od roku 2020 nastupují do škol silné populační ročníky, ty slabší naopak budou odcházet. Vzhledem k plánovaným developerským projektům lze očekávat, že se počet dětí s povinnou školní docházkou v nadcházejících letech ještě navýší,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

  K tomu populace obecně v Pardubickém kraji stárne, což ukazují data z posledního sčítání lidu. Průměrný věk obyvatel se v roce 2021 zvýšil skoro na 43 let, vzrostl téměř o dva roky. I krajské město se musí připravit a zajistit potřebné služby, které senioři budou potřebovat. Připravuje například stavbu domova pro seniory, který má stát ve Štrossově ulici. Jsou i další varianty pomoci, uvedl Rychtecký. „V roce 2023 zahájíme prověřování možností výstaveb komunitního bydlení pro seniory a handicapované,“ řekl náměstek.

  zdroj: čtk


  Témata:

  Nepřehlédněte