• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pandemie změnila naše cestovní návyky

  23.1.2023
  Simona Knotková

  Pandemie koronaviru změnila návyky Čechů, nejčastěji cestují do sousedních zemí, vyplývá z průzkumu online vyhledávače dopravního spojení Omio. Během covidu podle něj byly v Česku nejoblíbenějším hromadným dopravním prostředkem vlaky, v zimních měsících naopak posílila autobusová doprava. Zájem o autobusovou dopravu v prvním měsíci letošního roku oproti lednu 2020 vzrostl zhruba o 22 procent, ukázal průzkum.

  Oproti stavu na konci roku 2020, kdy objednávky vnitrostátních cest dvojnásobně převyšovaly zájem o cesty do zahraničí, dnes Češi podle něj více cestují za hranice. Častěji jezdí do sousedních zemí a vyšší popularitě se těší například Slovinsko, Slovensko, Švédsko nebo Turecko. I vlivem konfliktu na Ukrajině se v žebříčku 25 nejnavštěvovanějších zemí posunula nahoru Ukrajina a vypadlo z něj Rusko. Přibylo také například Slovinsko a Srbsko.

  Zájem o tři hlavní druhy veřejné dopravy – leteckou, autobusovou a vlakovou – nejvíce opadl zhruba na konci roku 2020, na vrcholu pandemie. Kromě letecké dopravy se od té doby podle průzkumu zájem o vlakovou a autobusovou dopravu opět zvýšil. V případě autobusové dopravy v posledních třech letech zájem kolísal mezi 60 až 80 procenty oproti lednu 2020. Naopak se velice dařilo vlakové dopravě, ta se v některých měsících vyšplhala až o téměř 60 procent oproti lednu 2020, vyplývá z dat.

  V posledních měsících se však vlaková doprava propadla zpět na předpandemická čísla a naopak se přes ně přehoupla autobusová doprava. „Dá se očekávat, že to se s příchodem jara a léta zase změní a lidé budou opět více cestovat vlakem, to je totiž jednoznačný trend posledních tří let,“ uvedl technický ředitel Omio Tomáš Vocetka.

  Naopak zájem o leteckou dopravu se během posledních tří let nedostal až na jednu výjimku ani jednou alespoň na polovinu čísel z období před pandemií, tvrdí firma. Během uplynulého roku navíc lámaly rekordy i ceny letenek, například v červenci Češi za letenky museli zaplatit v průměru o 70 procent více než v lednu 2020, vyšší ceny letenek se držely během celého roku, uvedla. Trend se podle ní začal měnit až v posledním měsíci v reakci na nízký zájem.

  Společnost Omio byla založena v roce 2013. Rezervovat přes ní lze dopravní spojení v Evropě a v Severní Americe. Každý měsíc ji navštíví přes 30 milionů uživatelů. Společnost zaměstnává více než 300 lidí, vyjma Berlína má kanceláře i v Praze a v Londýně.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte