Pardubice chtějí opravit byty pro uprchlíky

4.7.2022
Redakce

Město Pardubice vypsalo výběrové řízení na opravu pěti desítek bytů v Husově ulici, které budou sloužit ukrajinským uprchlíkům. V současné době běží lhůta na podávání nabídek.

Náklady se zatím odhadují vzhledem k rostoucím cenám ve stavebnictví na 30 milionů korun, tedy na dvojnásobek původně odhadované ceny. Byty by měly být k dispozici na podzim. „Věřím, že byty co nejdříve začnou sloužit těm, kteří je skutečně potřebují,“ dodal náměstek primátora Jan Nadrchal. Část bytů v Husově ulici po nezbytných úpravách město poskytlo běžencům záhy po vypuknutí války na Ukrajině, dodal.

Někteří politici předpokládají, že se město později, až pomine ukrajinská válečná krize, vrátí k původnímu projektu v Husově ulici. Město mělo připravený projekt na kompletní rekonstrukci čtyř domů. Potom měla lokalita nabídnout mix bydlení – luxusní apartmány, zaměstnanecké byty, sociální či startovací byty, zhruba 90 bytů.

„Původní projekt na komplexní revitalizaci byl do detailu promyšlený včetně návrhu sociálního mixu obyvatelstva a pevně věřím, že se k němu jednoho dne město vrátí,“ řekl Nadrchal.

„Původní projekt byl podle mého názoru velmi zdařilý, připravoval se dlouho a poctivě. Byla bych ráda, kdyby se městu podařilo Husovku v blízké budoucnosti revitalizovat. A takové formy městských bytových domů se sociálním mixem bychom rádi vystavěli i jinde po městě, v první řadě v Masarykových kasárnách, pro které konečně chceme ucelenou urbanistickou koncepci,“ řekla opoziční zastupitelka Ivana Böhmová.

Zároveň zastupitelka věří, že se podaří zajistit stabilní podporu pro Ukrajince, kteří v Pardubicích budou chtít zůstat. K tomu jim mimo jiné pomáhá od května komunitní centrum Kalyna, které vzniklo díky občanské angažovanosti, dodala.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte