Pardubice dnes vzpomínají na oběti heydrichiády

12.1.2022
Redakce

Lidé v Pardubicích si dnes připomenou 80. výročí heydrichiády, které připadá na letošní rok. Uskuteční se pietní akty a setkání pamětníků.

U Památníku Zámeček se ve 13:00 rozsvítilo 194 svíček. Symbolicky připomínají ležácké a lidické obyvatele, které Němci po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha na tomto místě popravili. O hodinu později se uskuteční pietní akt u Larischovy vily, kde Němci obyvatele obcí vyslýchali. Akce nazvaná Silver A v paměti tří generací se letos koná potřinácté. Loni ji organizátoři nepořádali kvůli pandemii.

V 15:30 se program přesune do Sezemického domu. Na programu je historická přednáška, hudební vystoupení, výstava a četba z knihy Mauthausen.

Heydrichiádě, tedy represím po atentátu na říšského protektora, předcházelo 29. prosince 1941 vysazení tří skupin parašutistů na okupovaném území. Operace Anthropoid, Silver A a Silver B měly pomoci domácímu odboji se spojením s Londýnem a uskutečnit likvidaci Heydricha.

S Pardubicemi a okolím je spojená činnost skupiny Silver A, která zajišťovala radiové spojení mezi domácími a exilovými odbojáři a pomáhala s přípravou atentátu. První spojení s Londýnem se podařilo 15. ledna 1942. Atentát skupina Anthropoid provedla 27. května 1942.

Nacisté pak v odvetě vypálili a vyvraždili Lidice, Ležáky a popravili desítky přímých spolupracovníků výsadku Silver A z Pardubicka a Červenokostelecka. Další tisíce obětí odvlekli do koncentračních táborů, mnoho jich tam nepřežilo.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte