• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pardubice přemýšlí, jak využít bývalou vojenskou plovárnu

  29.12.2022
  Simona Knotková

  Případné opravy bývalé vojenské plovárny u Chrudimky v Pardubicích by vyšly jen kvůli chybějící kanalizaci a napojení na vodu na desítky milionů korun. Město zatím nemá s budovou konkrétní plány. Informoval o tom primátor Jan Nadrchal (ANO). Před komunálními volbami se obnovení plovárny objevovalo jako jedno z volebních témat některých stran a uskupení.

  Vojenskou plovárnu si v roce 1925 nechali na Chrudimce postavit důstojníci železničního pluku a podle pamětníků byla v meziválečném období v Pardubicích nejvyhlášenější. Po německé okupaci přestala fungovat. Na její využití bylo několik plánů, uvažovalo o tom i město. Budova je dost zchátralá.

  „Byla na to připravená studie. Byli jsme se tam s kolegy nedávno podívat. Podle techniků to tam není ve špatném stavu, že by to bylo na zbourání. Ale budova není napojená na kanalizaci, a ta není blízko. A není jasné, jak je to s vodovodem, jestli tam vůbec vede, oficálně tam není,“ řekl primátor.

  Vyřešit problém s odpadem a vodou by stálo desítky milionů korun, další náklady by si vyžádala modernizace stavby. Všichni soukromí zájemci v minulosti od svých plánů právě kvůli nákladnosti ustoupili. Jeden podnikatel zvažoval, že si objekty pronajme a vybuduje tam u řeky restarauci, další chtěl budovu koupit a budovat tam sportovní centrum. O plovárnu měli zájem i orientační běžci, řekl Nadrchal.

  „Městský záměr zrevitalizovat objekt a udělat tam plovárnu podle mě naráží na to, že na řece není jez. V Chrudimce není dostatek vody, aby se v ní dalo regulérně koupat,“ řekl Nadrchal.

  Území kolem řeky postupně proměňuje městský obvod, vybudoval tam pumptrackovou dráhu, postavil griloviště a další plány ještě má, dodal Nadrchal. „Určitě jednou dojde na to, že se budeme muset rozhodnout, co s objektem dál. Myslím, že by to mohlo nastat během tohoto volebního období. K demolici to určitě není,“ uvedl Nadrchal.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte