Pardubice trápí přemnožení hlodavci

21.10.2021
Redakce

Pardubice začaly plošně hubit potkany a další hlodavce, kteří se ve městě přemnožují. Letos je v plánu celoplošná deratizace kanalizační sítě a deratizace lokálních ohnisek, uvedl magistrát v tiskové zprávě.

„Boj s hlodavci v podstatě nikdy nekončí, ale díky tomuto osvědčenému systému deratizace se nám daří držet populaci potkanů a dalších hlodavců ve městě na přijatelné úrovni,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal.

Návnady deratizační firma pokládá do kanálů. Dílčí deratizaci pak dělá na základě podnětů obyvatel či městských obvodů v místech, kde jsou hlodavci víc přemnožení. Předchází tomu průzkum. Na nezpevněných plochách se mapuje výskyt nor či propadů, do nichž odborná firma aplikuje rodencitidy určené k hubení hlodavců, místa pak zahrne zeminou. V týdenní intervalech tato místa kontroluje a v případě, že škůdci nory obnoví, nástrahu doplňuje. Deratizace se považuje za dokončenou ve chvíli, kdy hlodavci po dobu tří týdnů od položení poslední nástrahy již nory neobnovují.

„Složitější je deratizace v centru města, kde převažují zpevněné plochy, například na starém městě. Zeleně je tu minimum, a tudíž jsou tu minimální možnosti pokládat nástrahy do nor. Nejúčinnější cestou je součinnost majitelů domů s vodárnami, tedy souběžné pokládání nástrah do kanálů i do objektů,“ řekl náměstek Nadrchal.

Podle něj se hlodavců město nikdy úplně nezbaví. Hlavně potkani jsou velice chytrá a agilní zvířata. Žijí všude, kde najdou dostatek potravy. V kanálech, v obytných domech, ve sklepích, v okolí kontejnerů na odpadky a podobně.

„Osidlují každou vhodnou škvíru, šplhají i po poměrně hladkých stěnách, jsou schopni se prokousat skrz beton, překousat slabší pletivo či kabely. Škodí všude, kde se skladují potraviny, jsou přenašeči nebezpečných infekčních chorob, jako je vzteklina, tularemie, salmonela a podobně. Samice může ročně odchovat i 60 mláďat,“ dodal Nadrchal.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte