Park pod Vlašským dvorem se veřejnosti otevře po prázdninách

3.8.2020
Redakce

Součástí rozsáhlého stamilionového projektu revitalizace Vlašského dvora byla i obnova části parku, která byla v 60. letech minulého století zapsána společně se sídlem králů jako součást národní kulturní památky. Práce se v současnosti chýlí ke konci a park by se měl znovu stát vyhledávaným místem pro relaxaci.

„Kutné Hoře skutečný park doposud chyběl a troufám si tvrdit, že park pod Vlašským dvorem, který tvoří Pacákovy sady, Breüerovy sady a terasy pod arciděkanstvím, bude chloubou nejenom Kutné Hory, ale celého Středočeského kraje,“ uvedla místostarostka města Silvia Doušová (STAN a Šance KH). Ta na jaře loňského roku přizvala ke spolupráci na revitalizaci parku místního architekta Ondřeje Kubíka. „Základní návrh, který byl součástí projektové žádosti, bylo nutné rozpracovat tak, aby se nejednalo pouze o kosmetické úpravy, ale aby pod Vlašským dvorem vzniklo místo, které si označení ´park´ opravdu zaslouží,“ řekla.

Architekt Kubík se tedy věnoval rozpracování detailů jednotlivých částí projektu a vložil do něj další zajímavé prvky pro celkovou koncepci a oživení parku. Nejvýraznějším z nich je vodní amfiteátr, zajímavým prvkem je i dvanáct vodních trysek v centrální ploše parku nebo hausbót u říčky Vrchlice, který nahradil nevhodně umístěné sociální zázemí. Do detailu je propracován i mobiliář jako lampy nebo více než třináct metrů dlouhá skluzavka s čtyřmetrovým dojezdem a sklonem 32 stupňů. „Byla inspirována reálným sestupováním havířů do středověkých dolů a i jejím prostřednictvím se nejmenší návštěvníci dozvědí něco o bohaté hornické tradici našeho města,“ konstatovala místostarostka.

FOTO: Park pod Vlašským dvorem, Kutná Hora

Park pod Vlašským dvorem, Kutná Hora - Park pod Vlašským dvorem, Kutná HoraPark pod Vlašským dvorem, Kutná Hora - Park pod Vlašským dvorem, Kutná HoraPark pod Vlašským dvorem, Kutná Hora - Park pod Vlašským dvorem, Kutná HoraPark pod Vlašským dvorem, Kutná Hora - Park pod Vlašským dvorem, Kutná Hora

Park pod Vlašským dvorem byl v minulosti zahradou rodiny Breüerových, patřil Marii Breüerové (1886 – 1966), která jej zdědila po svém otci Janu Breüerovi (1832 – 1893), starostovi Kutné Hory. Jak uvádí kutnohorský památkář Aleš Pospíšil v publikaci Zmizelá Kutná Hora, v roce 1932 si město pronajalo od slečny Breüerové rozsáhlé pozemky mezi Vlašským dvorem a Vrchlicí s cílem vybudovat hlavní městský park. „Terasy byly upraveny a osázeny bohatými květinovými záhony, v hudebním altánu pravidelně vyhrávalo místní filharmonické těleso a uprostřed spodní louky vzniklo vodní brouzdaliště pro děti. Projekt vypracoval profesor a zahradní architekt Arnošt Černovský ml., a ve své době šlo o největší parkovou úpravu v Čechách,“ píše se pod dobovou fotografií v Pospíšilově publikaci Zmizelá Kutná Hora.Nepřehlédněte