Penta opět láme rekordy, stavební povolení na Kulaťáku získala za 10 měsíců

25.10.2021
Redakce

Luxusní bytový dům Penty na Vítězném náměstí se už staví. Současnému stavebnímu ruchu předcházelo nezvykle rychlé vyřízení povolení, dohady o ceně pozemku i dary městské části.

Od podání žádosti po vydání povolení uplynulo přesně 10 měsíců a 15 dnů, potvrdil mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich. „Prošli jsme normální povolovacím procesem. Snažíme se připravovat veškeré podklady tak, abychom v maximální míře předešli připomínkám, které znamenají práci navíc – pro nás i pro úředníky. Stavební úřad neměl důvod stavbu nepovolit, protože jsme splnili všechny náležitosti,“ uvedl k tomu mluvčí Penty Ivo Mravinac.

„Pentě je ze strany města konstantně vycházeno vstříc, ať už se jedná o prodeje pozemků bez řádného výběrového řízení nebo o jednání o textu smluv,“ řekla zastupitelka Jana Kabelová (Piráti).

Připomeňme, že vyřízení povolení stavby trvá v Praze dlouhé roky i v případě méně rozsáhlých projektů. Penta už ale dříve ukázala, že umí zázraky. Od stavebního úřadu Prahy 1 získala povolení v rekordním čase pouhých dvanácti dní na projekt u Masarykova nádraží. „Vzhledem k tomu, že průměrná délka stavebního řízení je v České republice několik let, je to zázrak. Chci věřit tomu, že stavební úřad tuto lhůtu aplikuje v rámci rovnosti ve všech srovnatelných případech,“ řekl už dříve prezident Asociace realitních kanceláří JUDr. Miroslav Duda.

Dohady o ceně

O osudu proluky v zástavbě na Vítězném náměstí se diskutovalo delší dobu. V roce 2010 přišla společnost PPF s plánem na její vyplnění kontroverzním domem. Místní mu přezdívali „Lední medvěd“ a odmítli jej. Následně do hry vstoupila Penta a uklidnila vyhrocenou situaci kvůli zbylému dluhu na pozemku. „Urovnala spor mezi původním vlastníkem a městskou částí Praha 6 tím, že vyrovnala veškeré dluhy, které se k dotyčnému pozemku vázaly, tedy městské části zaplatila 39 miliónů 404 tisíc korun,“ dodává Mravinac.

Cena 120 milionů, za kterou radnice pozemek prodala, byla předmětem kritiky. K dispozici byly tři odhady – na 120, 150 a 200 milionů korun. „Detaily smluv v nás ovšem vyvolávají zásadní pochybnosti. Týká se to především ceny,“ kritizoval tehdy zastupitel Šestky Petr Píša (Strany zelených).

Praha 6 nakonec prodala pozemek za nejnižší odhad. „Naprosto ostudné a nezvládnuté vyjednávání radničních zástupců s developery způsobilo, že Praha 6 se zbavila svých pozemků doslova zadarmo. Zjednodušeně řečeno, Městská část se zavázala odkoupit přízemí nové budovy za cenu, za kterou celý pozemek prodala, tedy cca 120 milionů,“ říká šéf opozičních Pirátů na Praze 6 Ondřej Chrást.

„Celkově je ze smlouvy patrné, že nejsou hájeny právní zájmy městské části a jejich občanů. Je otázka, zda je to záměr nebo šlendrián,“ doplnila Kabelová.

„Samotná stavba Victorie Palace bude městské části přinášet roční výnos, protože v ní bude vlastnit retailové prostory,“ argumentuje Mravinac. Podle něj společnost za pozemek stejně zaplatila více než musela. „Je to prostě obchod, kdy se město musí řídit zákonnými pravidly. Prostě stála o pozemek a dobrý vztah s městskou částí, což má svoji cenu,“ poznamenal mluvčí Penty.

A Penta si dala na budování vztahů s městskou částí záležet. Prostřednictvím firmy Vítězné náměstí, kterou majetkově spoluovládá. „V roce 2018 darovala Praze 6 půl milionu na společenský večer, kde se Praha 6 zavázala společnost Vítězné náměstí a její společníky propagovat a nepomlouvat. V roce 2019 jí pak obdobně věnovala 250 tisíc na slavnostní udílení čestného občanství,“ řekla Kabelová. „Nic z toho samozřejmě není nelegální, ale pouze chucpe,“ myslí si.

 

Nový projekt nese název Victoria Palace

 

Luxusní investiční byty

Bytů je v Praze nedostatek, dům Penty obohatí Dejvice o dalších 97 bytů. Podle architekta a urbanisty Tomáše Vícha ale není místo vhodné pro bydlení. „Problematickým místem je, že u jedné z nejrušnějších a prachem a exhalacemi postižených křižovatek v Praze, nejsou přednostně kanceláře, ale předražené investiční byty za inzerovaných 200 tisíc korun za metr,“ říká architekt Vích. „Rozumnější je u hlavních tříd soustřeďovat jako hlukovou bariéru nebytové domy,“ dodává.

Podle Víchy hrozí, že dům bude ve skutečnosti jen prázdnou klecí a termínovaným účtem s vysokým zhodnocením.

 

Kauza Gorila

Je důležité zmínit i věc, která se zdánlivě rychlosti vydání stavebního povolení a darů Praze 6 netýká. Vysvětlení pro vstřícnost úřadů může v budoucnu vyšetřovat policie, stejně jako tomu bylo na Slovensku, kde jeden ze spolumajitelů Penty Jaroslav Haščák čelil obvinění v korupční kauze Gorila. Šlo o podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků právě Pentou. Na konci srpna slovenský generální prokurátor trestní stíhání Haščáka zrušil.

 

Jitka Kačánová & Jan ŠtollNepřehlédněte