• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Petici za vyzdvižení ostatků odbojářů z Ďáblického hřbitova podepsalo na deset tisíc lidí

  15.3.2023
  Jan Štoll

  Už téměř deseti tisíci podpisy podpořili lidé petici žádající nalezení a vyzdvižení těl národních hrdinů a odbojářů proti totalitním režimům z neoznačených masových hrobů Ďáblického hřbitova. Iniciativu podpořil i premiér Petr Fiala (ODS).

  „My, níže podepsaní občané, se prostřednictvím této petice obracíme na Magistrát hl. města Prahy, Horní a dolní komoru Parlamentu ČR a žádáme o exhumaci a důstojné pohřbení národních hrdinů a bojovníků za naši svobodu proti německému nacismu a komunistické diktatuře, jež jsou dosud pohřbeni v hromadných hrobech Ďáblického hřbitova,“ píše se v petici.

  Představitelé petičního výboru v ní vyjadřují nespokojenost s tím, že lidé, kteří přišli o život při odporu proti totalitním režimům, leží ve společných šachtách se svými vrahy či zrádci. „Naše petice vznikla z obavy o osudy stovek pozůstatků našich hrdinů, jejíchž těla byla během období německé okupace a komunismu naházena do hromadných hrobů Ďáblického hřbitova. Najdeme zde Dr. Lyčku, štábního kapitána Morávka, ‚tetu‘ Moravcovou, Zelenku Hajského, Zdenku Mašínovou či Záviše Kalandru a další. Navíc zde leží pomícháni se zrádci Čurdou, Gerikem, Emanuelem Moravcem a vrahy K. H. Frankem či Daluegem,“ uvedl iniciátor petice Michal Švarc (Patrioti) a zastupitel městské části Prahy 8, na jejímž území Ďáblický hřbitov leží.

  Podle Švarce jsou v místě také s největší pravděpodobností pohozena těla sedmi statečných z kostela sv. Cyrila a Metoděje. Pod peticí je už na 10 tisíc podpisů. „Ďáblický hřbitov totiž sloužil během naší pohnuté historie jako místo k bezcitnému odkládání ostatků nepřátel a obětí obou totalitních režimů, které ovládly naši vlast. Chceme pro ně dosáhnout důstojného pohřbení. Dlužíme jim to,“ dodal starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS). Petenti žádají zahájení dialogu s dotčenými institucemi České republiky o financování celé akce, zahájení exhumace a důstojného pohřbení v označených hrobech.

  Podpora premiéra

  K řešení letitého problému se přihlásil premiér Petr Fiala. Ten se totiž nedávno setkal se členy petičního výboru. Při Úřadu vlády tak vznikne skupina odborníků, historiků a zástupců institucí. Jejich úkolem bude křivdu napravit. „Ďáblický hřbitov má temnou a pohnutou minulost. Je to místo, kde spočívají jak oběti nacistického a komunistického teroru, tak bohužel i jejich trýznitelé. Jde o velkou historickou křivdu a není možné, aby hrdinové měli místo ve stejných hrobech jako zločinci,“ uvedl k tomu premiér Fiala.

  Za pravdu dávají politikům i někteří historici, podle nich měla být těla exhumována už dávno. „Ti lidé jsou v odpadových jámách, jsou prakticky na smetišti, takže je potřeba tuhle historickou hrůznou skutečnost napravit,“ uvedl Eduard Stehlík, který je i ředitelem památníku v Lidicích. Podle něj by se jednalo o exhumaci několika stovek těl, pravděpodobnost nalezení a identifikaci konkrétních ostatků je podle něj realistická. Podle místa vyzdvižení ostatků pátera Josefa Toufara se dají určit polohy dalších. „Zdůrazňuji to – jedná se o archeologickou exhumaci. A existuje tady celá řada vynikajících odborníků v tomto státě, kteří jsou schopni ji provádět,“ dodal.

  Petice k žádosti o nalezení a vyzdvižení těl národních hrdinů a odbojářů proti totalitním režimům z neoznačených masových hrobů Ďáblického hřbitova v Praze 8 stále běží na webu vazmesihrdinu.cz.

  Zdroj: ČTK, TZ Praha 8  Nepřehlédněte