Projekt zastřešuje spolek nazvaný Svatá Ludmila 1100 let, který připravuje k tomuto výročí sérii tematických akcí.
Jednou z prvních byl 1. Celosvětový sraz Ludmil uspořádaný v rámci tetínského posvícení a tetínské pouti už 17. září v roce 2016.
„Naše dohoda o spolupráci je založena na historické tradici i současné vazbě Berouna a Tetína, který se stal jedním z prvních center přemyslovské dynastie. Ludmila významně přispěla k formování společenského a kulturního profilu nejen našeho regionu, ale celého českého státu. Na významné osobnosti našich dějin a jejich odkaz pro dnešek bychom neměli zapomínat,“ uvedl berounský starosta Ivan Kůs při podpisu memoranda o spolupráci.
V berounském Kulturním domě Plzeňka se letos k uctění sv. Ludmily sešli odborníci 12. září. Přednáška Michala Lutovského se například soustředila na Tetín, kněžnu Ludmilu a počátky křesťanství v Čechách, Marek Orko Vácha zase hovořil na téma Svatí a svět roku 2018.
Život známé české světice, babičky svatého Václava, je inspirující i po 1100 letech. Narodila se pravděpodobně v roce 860. Díky manželskému svazku s prvním historicky doloženým přemyslovským knížetem Bořivojem stála u samých počátků konstituování českého státu a formování národů budoucí střední Evropy. Nebyla jen manželkou a ochránkyní rodinného krbu, která přivedla na svět šest dětí. Stala se zakladatelkou vládnoucí dynastie a snažila se ovlivňovat i soudobou politickou situaci za vlády svých synů Spytihněva a Vratislava. Významnou roli sehrála také při výchově vnuka, budoucího knížete Václava.
Z příkazu snachy Drahomíry byla 15. září roku 921 uškrcena na tetínském hradišti Tunnou a Gommonem. Písemné prameny uvádějí, že k tomu došlo nejspíše z politických a náboženských důvodů. Ludmila je vůbec první českou světicí a zároveň první ženou přemyslovské dynastie. Jako významnou ženu ji viděl i Karel IV., a proto nechal její životní příběh zobrazit na zdech Karlštejna.