Petřín se letos barevně rozsvítí hned několikrát. Poprvé už v úterý

16.3.2020
Fefík

„Pro speciální nasvícení je Petřínská rozhledna vybavena moderní soustavou čtyřiceti LED svítidel. Díky ní můžeme tuto pražskou dominantu na Malé Straně využívat jako světelný symbol a upozorňovat tak na významná výročí nebo světové události. Loni jsme ji například rozsvítili do státních barev České republiky v době oslav třicetiletého výročí sametové revoluce nebo do francouzské trikolory k vyjádření solidarity s Francií po požáru katedrály Notre-Dame,“ uvedl důvody osvětlování rozhledny radní hlavního města Jan Chabr.

Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka se Petřínská rozhledna letos poprvé barevně rozzáří 17. března na Den svatého Patrika.
„Lidé v tento sváteční den pijí zelené pivo, jedí zelené jídlo nebo nosí zelené oblečení. My se k celosvětovým oslavám irského patrona svatého Patrika připojujeme zeleným nasvícením rozhledny,“ vysvětlil Tomáš Jílek, s tím, že v letošním roce bude Petřín svítit barevně například i na Světový den porozumění autismu (2. dubna), Mezinárodní den světla (16. května) nebo na Den roztroušené sklerózy (27. května).

Kdysi jsme rozorali meze. Teď to bude naopak

Každé LED svítidlo na Petřínské rozhledně má dvě části. V jedné polovině jsou bílé zdroje a v té druhé RGB diody. To umožňuje barvy plynule měnit a nastavovat jejich intenzitu.
„V první polovině letošního roku plánujeme rozhlednu doplnit i o komunikaci s naším dispečinkem. Budeme tak schopni dálkově diagnostikovat jednotlivá svítidla a v případě jejich závady operativně reagovat. Našim technikům to navíc umožní měnit barevnou kompozici rozhledny přímo od stolu,“ popsal plány THMP Tomáš Jílek.

Petřínská rozhledna navíc jako jediná z pražských památek svítí celou noc.
„Vzhledem k tomu, že je umístěna mimo obytnou zástavbu, její nasvícení nikoho neruší. Klademe důraz i na to, aby osvětlení rozhledny nezpůsobovalo nadměrný světelný smog. Proto se při slavnostním osvětlování příliš nepoužívají blikající světla nebo různé složitější efekty, i když to technologie umožňuje,“ uzavřel Jan Chabr.

FOTO: Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna - 1 petřínská rozhlednaPetřínská rozhledna - 2 P1180437Petřínská rozhledna - 3 petřínská rozhledPetřínská rozhledna - 4 petřínská rozhlednaPetřínská rozhledna - 5 AK-Prag-Praha-Petrin-Rozhledna-na-Petrine
Další fotky
Petřínská rozhledna - 6 hohl rozhledna


Nepřehlédněte