Petřín zazáří v barvách Izraele. Připomene tak výročí vzniku státu

27.5.2021
Redakce

„Letošní květen mi tam ta vlajka velice chyběla, myslím si, že by si zasloužila budova vlajkou ozdobit,“ řekl předkladatel návrhu, opoziční zastupitel a předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

Návrh podpořil například opoziční zastupitel Lubomír Brož (ANO). „Vždycky přijde chvíle, kdy bychom měli nějakou symbolickou podporu vyjádřit, a ta přišla podle mě nyní,“ řekl. K němu se přidali poslanec a opoziční zastupitel Patrik Nacher (za ANO) nebo koaliční zastupitel a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Pro vyvěšování vlajky byl i opoziční zastupitel Martin Sedeke (ODS). „Je to zvyk (vyvěšování vlajky), nejsem si vědom toho, že by nám v tom něco legislativně bránilo,“ řekl.

Proti vyvěšování vlajky se postavil například zastupitel Jiří Knitl (Praha Sobě), radní Vít Šimral (Piráti) i primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle primátora by vyvěšování vlajky existujícího státu odporovalo protokolárním zvyklostem. „Dosud jsme na budovu nevěšeli vlajku reálného cizího státu. Já bych chtěl dodržet tuto protokolární zvyklost nedávat vlajku cizího existujícího státu,“ řekl.

Lanovka na Petřín vás sveze novými vozy. Co všechno je v plánované rekonstrukci?

Šimral a Knitl řekli, že nynější situace na Blízkém východě a konflikt Izraele s Palestinou nejsou černobílé. „Chápu snahu podpořit Izrael zejména z historických důvodů. Současná situace na blízkém východě je ale způsobena i konáním současné politické reprezentace Izraele,“ řekl Šimral.

Hřib následně navrhl, aby místo vlajky město vždy v květnu nasvítilo v izraelských barvách Petřínskou rozhlednu. „Je to způsob, který používáme, na Petříně nám často svítí vlajky jiných státu,“ řekl.

Květnové boje mezi mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás trvaly 11 dní a nepřežilo je 244 lidí. Solidaritu Izraeli vyjádřil například prezident Miloš Zeman, když na Pražském hradě vyvěsil izraelskou vlajku. Za to mu v dopise poděkoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

adpNepřehlédněte