Písek ušetřil za sedm let na energiích 35 milionů korun

5.12.2021
Jiří Bydžovský

Písek ušetřil za sedm let na energiích 35 milionů korun. Městu to zajistily projekty na modernizaci vytápění, instalaci LED svítidel a úsporu vody. Každoročně ušetří na energiích 4,2 milionu korun. Investice do modernizace objektů v hodnotě 26 milionů korun se tak městu vrátila už před několika lety.

„Velmi dobře si vzpomínám, jak za mnou přišli lidé ze společnosti ENESA s nabídkou na energeticky úsporná opatření, která se zaplatí z úspor energie, jejichž výši nám budou garantovat. Říkal jsem si, že to je tak jednoduché a výhodné, že v tom musí být nějaký háček. Na žádný jsme během osmi let nepřišli a z pohledu dnešních cen elektřiny a plynu jsem více než rád, že jsme tenkrát našli odvahu do toho jít,“ uvedl písecký místostarosta Ondřej Veselý /ČSSD/.

Nejvýznamnější úspory podle městského úřadu přináší systém individuální regulace vytápění v místnostech. Umožňuje vytápění jednotlivých prostor podle rozvrhu, obsazenosti a programu. V roce 2013 město podepsalo první smlouvu o modernizaci vytápění, instalaci moderních LED svítidel a prvků pro úsporu vody v 18 školských objektech s tím, že náklady budou spláceny během deseti let z budoucích smluvně zaručených úspor energie v těchto objektech.

Od té doby v Písku modernizovali dalších šest objektů: radnici, zimní stadion, kulturní dům, kino Portyč, Divadlo Fráni Šrámka a Sladovnu. Posledním objektem, který byl modernizován s cílem snížit provozní náklady, byl městský úřad v Budovcově ulici, kde město každoročně ušetří elektřinu a plyn v hodnotě minimálně 180 000 korun.

Napojení systému individuální regulace na dispečink ENESA dále umožňuje sledovat a minimalizovat provozní náklady při zachování požadovaných parametrů vnitřního prostředí. „Součástí energetického managementu je archivace dat a jejich analýza s cílem najít další místa s potenciálem úspor energie,“ říká Milan Dorko, generální ředitel společnosti ENESA

Písek se už před pěti lety připojil ke konceptu Smart City, který má lidem zajistit ekologické a energeticky úsporné prostředí. Projekt podporuje ministerstvo životního prostředí. Koncept Smart City se týká především zavádění nových technologií nebo změn v systému dopravy. Písek patřil mezi první česká města, která se k tomuto projektu přihlásila.

Zdroj:vz/čtkNepřehlédněte