• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pivovar od 70. let chátral. Znovu ožije

  24.3.2024
  Simona Knotková

  Po desetiletích chátrání začala oprava historické budovy bývalého pivovaru poblíž centra Bíliny na Teplicku.

  V havarijním stavu už byla štítová stěna prostřední budovy a krov nad varnou. Na práce dohlíží památkáři. Součástí oprav je navrácení erbu Lobkowiczů do středu štítu. Připravuje se také projekt na opravy střech, řekl místostarosta města Karel Matuška (ANO).

  Památkově chráněný zámecký pivovar se zavřel v roce 1977. „Za 50 let areál pivovaru nikdo neřešil, nejprve jsme ho vyčistili a teď ho musíme zabezpečit tak, aby na někoho něco nespadlo,“ uvedl Matuška. Štítová stěna do ulice se už začala rozpadat. Do její podoby se v minulosti několikrát zasahovalo. Na přání památkářů se vrátí do stavu, jak vypadala v 19. století. „Nějaké okno se bude posouvat, jiné zazdívat. Z opačné strany není napojena na krov, což se teď bude také dělat,“ uvedl místostarosta. Náklady jsou zhruba 4,5 milionu korun.

  Odborníci zároveň připravují projekt opravy střech dvou budov. „Řešíme, co s objekty, které nejsou památkově chráněné a jsou v dezolátním stavu. Zvažujeme demolici a krajinářskou úpravu terénu pod zámkem,“ řekl Matuška. Vedení města hledá také náplň pro rozsáhlý areál a samotné stavby, kde by třeba jednou mohl být minipivovar. „Vše bude určitě několik let trvat, ale věříme, že jednou se život do pivovaru vrátí,“ dodal místostarosta.

  Nemovitost koupilo město v roce 1997 od Wiliama Lobkowicze, který pivovar založený v roce 1615 společně s místními lázněmi získal na začátku 90. let v restituci. Město za stavby, kde se pivo značky Perla severu přestalo vařit kolem roku 1976, dalo 1,6 milionu korun. O 19 let později pivovar město prodalo společnosti Lesy Sever za 2,4 milionu korun. Majitel ale nedokázal pro pivovar najít využití a nesehnal peníze na jeho záchranu. S vykoupením zpět do majetku města za stejnou částku souhlasili v roce 2022 zastupitelé.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte