Plzeň má za sebou revoluci v oblasti bydlení. Do 30 projektů dala půl miliardy

13.9.2021
Andrea Jančová

Město se pustilo do úprav řady objektů a rekonstrukcí. Povedlo se například snížit počet dlouhodobě nevyužívaných městských bytů z téměř 400 na současných 29. Radnice ale začala i sama stavět celou novou čtvrť s 18 domy a téměř dvěma stovkami bytů. 

„Jsem spokojený, že se nám podařilo bytovou oblast rozhýbat a propojit se sociálními pracovníky. Ještě větší radost mi ale dělá fakt, že za každým projektem jsou příběhy konkrétních lidí v nouzi, jimž jsme pomohli. Tím ale nekončíme, v přípravě máme další projekty. Například příští rok spustíme kompletní rekonstrukci tří bytových domů v Korandově ulici za 120 milionů korun, chceme začít s novostavbou azylového domu, noclehárny a denního centra ve Wenzigově ulici za 121 milionů. Dokončíme také výstavbu nových domů v Zátiší,“ řekl radní pro ekonomickou oblast David Šlouf.

Kromě toho Plzeň jako první město v České republice přišla už v roce 2016 s vlastní koncepcí sociálního a dostupného bydlení. Ta analyzovala situaci v oblasti bydlení v Plzni směrem k osobám, které nemohou za tržních podmínek získat standardní nájemní byt a navrhla opatření, jak problematiku řešit. „Mezi opatřeními bylo navýšení kapacity bytů zvláštního určení, bezbariérových bytů, posílení chráněného bydlení nebo otevření Kontaktního místa pro bydlení doplnil primátor Martin Baxa.

Poté následovaly tři desítky různě zaměřených bytových projektů. Plzeň aktuálně vlastní kolem 2700 bytů a svůj fond se snaží neustále rozšiřovat. „Například letos na jaře jsme vybudovali 20 bytů pro seniory v Prostřední 48. V květnu jsme dokončili první etapu jednoho z největších městských bytových projektů u nás, kdy v podstatě stavíme novou čtvrť v lokalitě Zátiší, z 18 plánovaných už máme hotovo 8 bytových domů pro seniory, zdravotně postižené, samoživitele, rodiny pečující o zdravotně postižené dítě i pro mladé,“ doplnil David Šlouf.

Zdroj: Plzeň.euNepřehlédněte