Plzeňský kraj jde vstříc výzkumu a inovacím. Budoucnost regionu probere na konferenci

18.10.2021
Redakce

Když se řekne Plzeňský kraj, většina lidí si okamžitě vybaví chuť nejlepšího piva na světě, krásnou šumavskou krajinu a plzeňskou Škodovku. Je toho ale mnohem víc. Region navazuje na úspěšnou průmyslovou historii a soustřeďuje se na rozvoj výzkumu a inovací. Postupuje systematicky podle Regionální inovační strategie Plzeňského kraje (RIS3 strategie), která byla schválena v polovině roku 2020.

V rámci strategie byla vymezena takzvaná inteligentní specializace Plzeňského kraje, tedy obory, které jsou dnes na špičkové mezinárodní úrovni. Tento koncept je uplatňován v celé řadě regionů v EU. Jedná se o tyto obory:

Nové materiály nebo také materiály budoucnosti. Výzkum materiálů, které disponují výjimečnou vlastností, například supravodivostí, což rozšiřuje možnosti jejich využití a přínosu. Uplatňován je například také ve zdravotnictví nebo v 3D tisku.

Inteligentní výrobní systémy, součást takzvaného průmyslu 4.0, který využívá neuronové sítě, strojové učení, virtuální a rozšířenou realitu, datovou analytiku, nebo také vestavěné systémy, vše směřující k inteligentním provozům, které zajišťují efektivitu, ale zároveň flexibilitu.

Chytrá mobilita, která řeší zásadní změny v individuální i hromadné dopravě. Kromě samotné konstrukce dopravních prostředků hledá řešení pro udržitelnost, ekologii a nové pohonné systémy. Zabývá se energií, materiály, autonomními dopravními prostředky a celým segmentem monitoringu a řízením dopravy s využitím umělé inteligence.

Biomedicína a technika ve zdravotnictví, oblast soustřeďující se především na léčbu infekčních nemocí, antibiotickou rezistenci, onkologii, reprodukční, multidisciplinární a personalizovanou medicínu, lékařskou diagnostiku, náhrady orgánů nebo využívání nových materiálů v medicínské praxi.

Jednotlivé platformy budou prezentovat své aktuální náplně, cíle a strategické úvahy pro další roky na připravovaném 2. ročníku konference Inteligentní specializace regionu 2021, která se uskuteční ve čtvrtek 21. října 2021 od 9:00 do 15:30 hod. v Parkhotelu Plzeň. Téma inteligentních specializací zde bude představováno jak na úrovni ČR, tak EU, a bude možné si vyslechnout i zkušenosti ze zahraničí. Za každou platformu vystoupí odborníci a specialisté z vysokých škol, výzkumných center, komerční sféry nebo regionální politici. Účast v platformách je otevřená také dalším zájemcům z regionu, kteří se chtějí podílet na rozvoji daného oboru.

Přihlásit se a zarezervovat si místo můžete zde.

Zdroj: Tisková zprávaNepřehlédněte