Poblíž O2 Areny má vzniknout nová čtvrť s více než 3 tisíci byty

19.10.2021
Redakce

Místo nevyužívaných výrobních hal v blízkosti 02 Arény v Praze 9 by měla vzniknout nová čtvrť. Jejím jádrem by mělo být náměstí Emila Kolbena, vzniknout by tu měly bytové domy, školy a technické centrum. Praha 9 chce koupit pozemky od společnosti Howden ČKD Compressors a na vzniku nové čtvrti se podílet. Novinářům to dnes řekl starosta deváté městské části Tomáš Portlík (ODS).

Plánovanou budoucí podobu městské čtvrti u O2 Arény navrhuje urbanistická studie, kterou zpracoval architekt Jiří Řezák ze studia Qarta architektura. Ve zhruba desetihektarové lokalitě vymezené ulicemi Českomoravská, Freyova, Ocelářská a Lisabonská by mělo vzniknout asi 3500 bytů, nová základní a mateřská škola a vzdělávací technické centrum.

V novém centru Vysočan by radnice chtěla navázat na odkaz továrníka Emila Kolbena a technickou tradici Vysočan. Podle Portlíka by tak mohlo v nové čtvrti vzniknout vzdělávací centrum zaměřené na popularizaci vědy a moderní technologie. „Průmyslovou minulost Prahy 9 bychom chtěli přenést do současnosti a navázat na ni centrem, které by lákalo mladé a děti k moderní technice jako jsou nanotechnologie, biotechnologie, 3D tisk a další,“ uvedl starosta. Praha 9 rovněž připravila anketu, kde se obyvatel Vysočan ptá, jaký typ občanské vybavenosti v okolí nejvíce postrádají a co by tak na plánovaném náměstí Emila Kolbena mohlo být.

Nové náměstí by mělo navazovat na prostranství u 02 Arény. Jeho postavením by podle projektantů mělo vzniknout místo pro setkávání obyvatel Vysočan, které v původně průmyslové čtvrti chybí. Mělo by být dominantním prvkem nové čtvrti s bytovými domy a administrativními budovami.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte