• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pobočka České pošty v Olomouci je na prodej

  9.4.2024
  Simona Knotková

  Česká pošta chystá elektronickou aukci budovy bývalé poštovní pobočky na Horním náměstí v historickém centru Olomouce.

  Vyvolávací cena této nemovitosti byla podle znaleckého posudku stanovena na 130 milionů korun. Česká pošta (ČP) to uvedla na svém webu. Poštovní pobočka na Horním náměstí byla na seznamu pracovišť, která ČP zrušila v polovině loňského roku.

  Nabízená budova bývalé poštovní pobočky na Horním náměstí má osm podlaží a její součástí je pozemek o výměře 1101 metrů čtverečních. V horních podlažích budovy je několik bytů. Budova stojí v historickém centru, takže její případná rekonstrukce vyžaduje souhlas památkářů. O pobočku na Horním náměstí se dříve zajímala radnice. Podle primátorova náměstka Otakara Štěpána Bačáka (spOLečně) tam ale ČP nehodlá mít pobočku ani v režimu Pošta Partner, takže tato nemovitost v centru Olomouce už pro město není tak zajímavá.

  Radnice nyní zaměřila svoji pozornost na rozlehlou poštovní budovu v Ladově ulici v Olomouci-Hejčíně, kterou chce ČP prodat v elektronické aukci. Vyvolávací cena areálu s pozemky zabírajícími plochu bezmála 13.000 metrů čtverečních činí 119 milionů Kč. V areálu funguje poštovní pobočka a depo. S novým majitelem chce ČP uzavřít nájemní smlouvu na část prostor, které bude dále využívat pro poštovní služby. Na plánovaný nákup a rekonstrukci pobočky v Ladově ulici chce radnice použít polovinu ze schváleného investičního úvěru 400 milionů korun.

  ČP v Olomouci nabízí k prodeji také bývalou pobočku v Litovelské ulici nedaleko centra města. Její elektronickou aukci uspořádá 10. května. Minimální kupní cena nemovitosti s celkovou plochou 87 metrů čtverečních byla stanovena na 3,87 milionu korun.

  V posledních měsících ČP prodává nemovitosti po celém Češku, důvodem je podle jejího mluvčího Ivo Vysoudila snaha o stabilizaci hospodaření podniku před jeho transformací. Pošta kvůli úsporám v polovině loňského roku zrušila 300 z 3200 poboček a propustila 1500 lidí. Olomouc loni na konci června přišla o sedm poštovních poboček, což je polovina jejich původního počtu. Radnice nesouhlasila s rušením poboček na Horním náměstí a v Holici, obávala se zhoršení dostupnosti poštovních služeb. Pobočka pošty na Horním náměstí byla hojně navštěvovaná a měla bezbariérový přístup.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte