Pocta Enricovi Carusovi od Martina Jiráka ze ZUŠ Hořovice

10.8.2021
Redakce

Martinův klip evokuje příběh vzniku této jistě jedné z nejpopulárnějších skladeb, které dala Itálie světu, a zavádí diváky do Sorrenta, kam osud v roce 1986 zavál autora hitu Lucia Dallu, když se při cestě na Capri porouchala jeho loď. Lucio strávil noc ve slavném hotelu Excelsior Vittoria, kde smrtelně nemocný božský Caruso pobýval několik posledních týdnů svého krátkého a intenzivního života. V apartmá bylo všechno stejné, přepychové vybavení, zrcadla, krb, klavír, terasa…a Dalla inspirován vyprávěním o posledních dnech Carusova života vytvořil milostnou píseň, která popisuje drama noci se světly a stíny minulosti a s láskou, smrtí i životem, kdy Caruso naposled zpívá vášnivé vyznání lásky a utrpení. Té noci se Carusův stav zhoršil. Umírá o dva dny později v hotelu Vesuvio v rodné Neapoli.

Jiná linie klipu připomíná Carusovy lásky a partnerky; Adu Giachetti a jedenáctiletý vášnivý a trýznivý vztah, nenaplněnou lásku její sestry Riny, odmítnutí české femme fatale světové operní scény Emy Destinnové, krásnou Carusovu Butterfly a Carmen Geraldine Farrar, „líbající primadonu“ Linu Cavalieri, smyslnou Dalilu Margaret Matzenauer i proslulou Rosu Ponselle, kterou Caruso objevil kdesi na estrádě…

Slavný tenor navštívil také několikrát Čechy. Už na počátku kariéry v roce 1904 zpíval jako host Nového německého divadla při pražských májových slavnostech čtyři představení. Další vystoupení však byla pro jeho finanční požadavky nemožná.

Na pozvání Emy Destinnové však prožil dvoje divadelní prázdniny na zámku Domousnice na Mladoboleslavsku.

Video mělo premiéru přesně v čase výročí Carusovy smrti 2. srpna 2021 v 9 hodin 7minut.

Nahrávka byla pořízena v Hudebním studiu Mníšek Milana Hermana. Autorem stylizovaných fotografií Martina Jiráka je Libor Knížek.

P.S.:

Martin Jirák s Filipem Strejcem – chlapecké pěvecké duo MAFI – vystoupí 14. Srpna v rámci Maratonu hudby Brno https://www.maratonhudby.cz/

Květuše Ernestová

Zdroj: vlastní zdroj


Témata:

Nepřehlédněte