Pod dozorem Honzy Tuny: Víte, které párky kupovat?

19.6.2021
Jan Tuna
Konkrétně ty asi nejoblíbenější. Vídeňské. A zjistil jsem, že si v našich obchodech můžeme koupit párky, které se zásadně, ale zásadně liší obsahem masa. Rozdíl je až neuvěřitelných 23 %. Laboratoře Státního veterinárního ústavu Praha pro A DOST! otestovaly celkem 12 druhů vídeňských párků. Zajímalo nás, kolik doopravdy obsahují masa, tuku, jestli nejsou falšovány levným drůbežím masem či separátem. A samozřejmě i jak chutnají, voní a vypadají, to zase posuzovaly testy senzorické.
Ukázalo se, že rozdíly jsou veliké. Začíná to cenou. Kilo nejlevnějších vyšlo na 150, nejdražších na 360 korun. Z ekologické produkce pak až na 450 korun. Aby se párky mohly jmenovat vídeňské, nemusí splňovat nijak přísné požadavky na obsah masa vepřového či hovězího. Stačí ho poměrně málo. Vyhláška z roku 2016 říká, že vídeňské párky musí obsahovat minimálně 55 % masa a maximálně 40 % tuku. Tady se ale ukazuje, co dokáže tlak nás spotřebitelů na kvalitu. Všechny testované párky obsahovaly masa zásadně více, než požaduje vyhláška. I ty s nejnižším obsahem masa ho měly o dost více, než podle legislativy musí mít.
Párky s nejvyšším obsahem masa paradoxně nepatřily (kromě těch z ekologické produkce) k těm drahým. Naopak. Kilo vídeňských párků Řezníkův talíř s nejvyšším obsahem masa, přes 97 %, vyrobených Uzeninami Příbram pro Penny, vyšlo jen na 224,50 koruny. Nejdražší z konvenční produkce, Kostelecké uzeniny Poctivé párky vídeňské, prodávané v Tescu, stály o 136 korun více. A masa přitom měly méně. Nejméně masa, pořád ale o dost více, než požaduje legislativa, obsahovaly párky Chodura vídeňské párečky z Beskydských uzenin, prodávané v Kauflandu. Zde bylo naměřeno 74 % masa. Jsou přitom také dražší než zmiňované párky s nejvyšším obsahem masa, stojí 250 korun. 82 % masa je v Tesco vídeňských párcích, kilo za 260 korun. A 83 % v Metro Chef vídeňské minipárečky vyrobené firmou Prantl masný průmysl pro Makro. Ty jsou ale druhé nejlevnější mezi testovanými, kilo za necelých 170 korun. Navíc jako jedny z mála obsahují nejen levnější vepřové, ale i dražší hovězí.
Jedny vídeňské párky absolutně vybočovaly, a to kvůli obsahu vápníku. Toho měly skoro třikrát více než druhé v pořadí. Navíc patřily mezi trojici párků s nejvyšším obsahem kostních úlomků. Jde o Dulano delikatesní vídeňské párky z Lidlu, vyrobené Wolf Wurstspezialitäten v Německu. Kilo za dvě 225 korun. Bylo v nich zjištěno zhruba 0,6 kostního úlomku na centimetr čtvereční a 230 miligramů vápníku. Tyto hodnoty mohou znamenat podezření na použití separátu, tedy strojně odděleného masa. Senzorické hodnocení vídeňských párků provedl panel deseti profesionálních hodnotitelů. Žádný z posuzovaných párků nevykazoval výrazné vady a rozdíly mezi párky nebyly významné. Tedy senzoricky kvalitní byly i ty ze zadních míst. Úplně nejlepší vzhled, vůni, chuť, konzistenci a skus měly Metro Chef vídeňské minipárečky vyrobené Prantl Masný průmysl pro Makro. Následovaly Tesco vídeňské párky a Ponnath vídeňské minipárečky od Ponnath Řezničtí mistři, zakoupené v Kauflandu. Kilo za 250 korun.
Vítězi nezávislých testů A DOST! se stávají vídeňské párky Řezníkův talíř s nejvyšším obsahem masa mezi testovanými, přes 97 % vepřového, vyrobené Uzeninami Příbram pro Penny. Kilo za 224,50. Dalším vítězem jsou vídeňské párky od Miloše Eichlera pultově prodávané v Řeznictví Branická v Praze s druhým nejvyšším obsahem masa, skoro 95 %. Kilo za 239 korun. Patří navíc mezi tři z testovaných vzorků, které kromě vepřového obsahují i hovězí maso. Ocenili jsme i Bio Wiener Würstchen vyrobené pro privátní značku Kauflandu německou firmou Houdek Arzberg. Tyto párky z ekologické produkce obsahují třetí nejvyšší obsah masa, přes 93 % vepřového. Kilo za 449,50. A díky absolutně nejlepšímu senzorickému hodnocení dáváme palec nahoru i výrobku Metro Chef vídeňské minipárečky vyrobené Prantl Masný průmysl pro Makro. Kilo za 169 korun. 83 % vepřového a hovězího masa. Mám radost, že tentokrát žádný z hodnocených výrobků neměl závažné nedostatky a nebyl ošizen. Tedy nemusíme vyhlašovat propadák velkých nezávislých testů A DOST! Pouze by si Lidl měl ohlídat kvalitu Dulano delikatesních vídeňských párků vyrobených Wolf Wurstspezialitäten v Německu. Obsahují nejvíce kostních úlomků a vápníku. Pokud se nejedná o separát, bylo by dobré přidaný vápník na obalu označit. Kompletní výsledky všech 12 testovaných druhů vídeňských párků najdete jako vždy v bonusu na Stream.cz/adost. Nebo na našem Facebooku. Sledovat můžete A DOST! i na Instagramu.
Každopádně to s uzeninami nepřehánějme. Jsou jedním z důvodů toho, že jsme v naší zemi smutnými rekordmany v rakovině tlustého střeva. Tedy určitě nedoporučuji u nás běžnou variantu párek s hořčicí a bílým pšeničným rohlíkem či houskou. Když už, tak raději s celozrnným pečivem a zeleninou, případně ovocem. Mějte se dobře, buďte zdrávi a za týden se těším na počtenou 🙂
Vás Honza Tuna 
Zdroj: Vlastní investigace


Nepřehlédněte