Pohled odborníků do nejbližší budoucnosti přinese konference v Táboře

15.10.2021
Jiří Bydžovský

Dvě desítky přednášek na různá témata nabídne táborská dvoudenní konference s názvem Příštích 10 let. Představí se na ní mimo jiné egyptolog Miroslav Bárta, geolog Václav Cílek, historik Martin Kovář, biolog a filozof Stanislav Komárek, generál Petr Pavel nebo matematik Karel Janeček. Konference, která se uskuteční 21. a 22. října, má veřejnosti nabídnout pohled odborníků z daných oblastí na nejbližší budoucnost.

„Přednášející mají velmi zajímavé vhledy a je mi líto, že jejich názory nezná více lidí. Proto touto cestou chceme, aby se to veřejnost dozvěděla,“ uvedl Jiří Návara organizátor konference. Podle něj budou nejbližší léta pro vývoj klíčová. „Myslím si, že společnost se bude měnit v mnoha oblastech. Kdo si čte odborné publikace, tak vidí, jak říká profesor Bárta, že naše civilizace je na kulminačním bodu, a pokud chceme pokračovat dál, tak se budeme muset kvalitativně změnit,“ uvedl.

Konference je složena z hodinových bloků. Z nich je vždy 15 minut věnováno pro dotazy veřejnosti. První den je plně určený pro příchozí lidi. Druhý den konference bude uzavřen pro dvě stovky vybraných studentů středních škol z jihočeského kraje a veřejnost je bude moci zhlédnout prostřednictvím internetového videopřenosu. „Úvodní den jsme sestavili z deseti odborníků. Mělo by to být 10 pohledů na příštích 10 let,“ uvedl Návara.

Přednášky budou zasahovat do oblastí vědy, ekonomiky, ekologie, medicíny, energetiky, armády nebo vysokého školství. Každý z odborníků má přesah i do jiných oblastí než pouze do oboru, který zastupuje. „Důležité také je, že přednášející mají odvahu promluvit o daných věcech bez korektnosti. Korektnost je hezká, ale pouze například v morálních nebo etických případech. Ale někdy brání v rozvoji,“ dodal Návara.

Zdroj:čtk


Témata:

Nepřehlédněte