• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Poklepáním na zkamenělinu začala rekonstrukce jičínského zámku

  25.1.2024
  Fefík

  Symbolickým poklepáním na zkamenělou loděnku, která je nejstarším exponátem Regionálního muzea a galerie v Jičíně, začala celková rekonstrukce muzejních prostor.

  Do stavební akce jsou zahrnuty i rozsáhlé stavební úpravy Valdštejnského zámku, jenž po skončení prací bude opatřen výtahem a poprvé v historii bude bez bariér. Velkým lákadlem bude nová stálá expozice regionálního muzea, která hravou a interaktivní formou provede návštěvníka dějinami Jičínska od nejstarších dob. Chybět nebude ani ta nejdramatičtější historická událost – výbuch střelného prachu v zámku v roce 1620.

  „Poklepání loděnky je symbolické završení mnohaletého úsilí několika desítek lidí, které vedlo k zahájení přestavby zámku. Konečně budou Porotní sál i základní umělecká škola bezbaariérově přístupné všem. Zahájení této stavby by nebylo možné bez provedené rekonstrukce zámku v letech 2017-18,“ uvedl místostarosta Petr Hamáček

  „Jičínské muzeum se v době rekonstrukce neuzavírá – naopak se bude pokoušet zaujmout návštěvníky kvalitními výstavami v prostorách galerie. Paralelně s tím se bude připravovat na realizaci nové stálé výstavní expozice, která by měla být inovativní a nadále interaktivní,“ doplnil ředitel Regionálního muzea a galerie Michal Babík.

  Památky, které si můžete prohlédnout i v zimě

   

  Rekonstrukce je společnou akcí města Jičína a Královéhradeckého kraje, který muzeum zřizuje. Město Jičín je majitelem Valdštejnského zámku.

  Firma BFK service zvítězila ve veřejné zakázce s nabídkou ve výši 38,5 milionu korun bez daně. Financování z rozpočtu města bude ve výši cca 28 milionů, zbylou část bude financovat kraj. Ten navíc bude financovat pořízení nové stálé expozice, což bude samostatná zakázka. Pro projekt modernizace se kraji podařilo získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

  Část prací, která bude financována městem Jičín, spočívá v již zmíněné výstavbě výtahu a zřízení bezbariérového přístupu. Stavebními pracemi bude zasaženo asi 40 procent zámeckých prostor, které Jičín pronajímá regionálnímu muzeu.

  Výstava na mladoboleslavském hradě přiblíží vývoj českého mincovnictví

   

  Zámek na jičínském náměstí je chráněnou historickou památkou a součástí městské památkové rezervace. Původní sídlo stálo v místě již za doby Trčků z Lípy a mělo gotickou podobu. Renesanční přestavbu zajistil rod Smiřických. Jejich éra však byla zakončena závažnou krizí, která vedla k explozi střelného prachu v podzemí zámku. Po místních dramatických událostech a po bitvě na Bílé hoře se Jičín dostal do držby Albrechta z Valdštejna, v jehož době Jičínsko zaznamenalo jedinečný rozkvět. Valdštejnský zámek získal barokní podobu, tudíž lze říct, že dnešní památka v sobě spojuje tři významné evropské slohy.

  Jan Jireš, Jičín  Nepřehlédněte