• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Památky, které si můžete prohlédnout i v zimě

  12.1.2024
  Fefík

  I v zimě můžete vyrazit na památky. Některé totiž nabízejí celoročně možnost návštěvy, a to vybraných prohlídkových okruhů.

  Nově se mezi ně zařadily zámek Telč a klášter Plasy otevřené po obnově. Podrobnosti o otevírací době, časech prohlídek a možnost zakoupit on-line vstupenky jsou na webových stránkách jednotlivých objektů.

  Na zámku Červená Lhota je v lednových víkendech možné navštívit okruh Historické interiéry prvního patra. Expozice představuje autentický byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein, v podobě, jakou měl po roce 1910, kdy byla dokončena nejmladší přestavba zámku.

  V Českém Krumlově můžete navštívit Hradní muzeum a zámeckou věž a to od úterý do neděle od 9 do 15:30.

  Zámek Hluboká nad Vltavou si připravil zimní prohlídkovou trasu, projít si ji můžete vždy od úterý do neděle od 9 do 16 hodin.

  Klášter Plasy nabízí prohlídkový okruh Zámek Metternichů – od středy do neděle od 10 do 14 hodin.

  Prohlídkový okruh Zámecké muzeum je otevřen v Telči od pátku do neděle od 10 do 15 hodin. Vznikl v bývalých hostinských pokojích a dávají svým návštěvníkům možnost poznat cenné předměty, které byly doposud uložené v zámeckých depozitářích. Svou povahou jsou to předměty často ojedinělé.

  Zimní zámek ve Vimperku se otvírá od pátku do neděle vždy pouze na jedinou prohlídku v 10 hodin. V době, kdy obvykle zámky spí, představí nejzajímavější místa letních okruhů Horní zámek a Středověk.

  Navštívit můžete i Květnou zahradu v Kroměříži, i když jen o víkendech od 9 do 16 hodin.

  V Libereckém kraji nejvíce táhly Trosky

   

  Interiéry Vily Stiassny v Brně i se zahradou je možno navštívit vždy v pondělí, pátek a o víkendech. Od února se pak otvírací doba rozšiřuje.

  Starý dobrý Karlštejn nabízí prohlídkový okruh Císařská rezidence Karla IV. a okruh Volně přístupným areálem Karlštejna (samostatná prohlídka s audioprůvodcem), v lednu a únoru vždy od pátku do neděle. V březnu od úterý do neděle.

  Křivoklát o víkendech otevírá prohlídkový okruh Gotické paláce, prohlédnout si lze nejstarší jádro hradu.

  Zámek v Mnichově Hradišti nabízí v zimě jen návštěvu zámecké zahrady, ale zato denně od 7 do 16 hodin.

  Na zámku v Mníšku pod Brdy se v průběhu ledna až března o víkendech otvírají prohlídkové okruhy První republika – reprezentativní salony, Pohádková prohlídka a Ateliér.

  Zámek ve Stvolínkách povstává jako bájný Fénix z popela

   

  Zámek Valeč si ode dneška připravil okruh Lapidárium soch Matyáše B. Brauna a okruh Zámecké interiéry, a to během ledna a února vždy v pátky a o víkendech. Od března pak od středy do neděle.

  Ani v zimě nespí zámek ve Slatiňanech, je otevřen od čtvrtka do soboty. Představuje hostinské pokoje v přízemí zámku a zázemí v podobě historické kuchyně.

  V Libereckém kraji je tradičně přístupný Sychrov (prohlídky se konají vždy v 10, 12 a ve 14 hodin) a zámek Zákupy (od úterý do neděle).

  A aby byl seznam kompletní, je třeba zmínit kostel sv. Floriána v Krásném Březnu, který je možno shlédnout po předchozím objednání.

  Zdroj: NPÚ  Nepřehlédněte