• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Policie rozkryla organizovanou skupinu výrobců drog

  27.4.2024
  Simona Knotková

  Přerovští kriminalisté odkryli organizovanou skupinu výrobců drog. Zadrželi přitom čtyři muže a tři ženy, čtyři z nich skončili ve vazbě.

  Podle kriminalistů pervitin organizovaně vyráběli minimálně tři čtvrtě roku. Za tu dobu se jim podařilo vyrobit nejméně půl kila této drogy, kterou prodávali odběratelům především v okrese Přerov a Kroměříž. Prodejem získali přibližně tři čtvrtě milionu korun, informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. Všichni byli obviněni z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Hrozí jim až deset let vězení.

  Skupina společně spolupracovala od srpna loňského roku, všichni jsou uživatelé drog. Zadrženi byli ve stejný den na různých místech okresu Přerov a Kroměříž. Role měli rozdělené. „Někteří z nich nakupovali a obstarávali pro účely nelegální výroby pervitinu potřebné chemikálie. Léky nakupovali nejen v lékárnách na území České republiky, ale vydávali se pro ně i do sousedního Polska. Další ze členů skupiny poskytovali prostory, konkrétně byty a garáž, kde se návyková látka vyráběla,“ uvedla policejní mluvčí.

  Jedna žena a dva muži se přímo podíleli na výrobě metamfetaminu, který pak poskytovali ostatním k následné distribuci a pro jejich vlastní potřebu. „Koncem února byla žena, která se podílela na výrobě návykových látek, kontrolována hlídkou mobilního dohledu celní správy při zpáteční cestě z Polska v obci na Karvinsku jako spolujezdkyně ve vozidle, ve kterém měla dvě cestovní tašky s velkým množstvím léků. Jednalo se celkem o 13.524 tablet, ze kterých by bylo možné vyrobit až 239 gramů pervitinu,“ popsala mluvčí.

  Organizovaná spolupráce jim podle kriminalistů fungovala minimálně tři čtvrtě roku. „Za tu dobu se jim podařilo vyrobit minimálně půl kila pervitinu, který prodávali odběratelům především v okrese Přerov a Kroměříž v různém množství a za různou cenu. Někdy uživatelé odebrali jen jednu dávku, ale nebylo výjimkou, že za prodej většího množství utržili i desetitisíce korun,“ dodala Zajícová.

  Kriminalisté při dopadení skupiny provedli několik domovních prohlídek a prohlídek nebytových prostor, kde našli chemikálie potřebné pro výrobu a léky s obsahem pseudoefedrinu, které jsou potřebné pro výrobu návykových látek. Zajistili také několik desítek gramů pervitinu a varnu.

  Tři z obviněných byli již v minulosti odsouzeni pro stejnou trestnou činnost, dva byli odsouzeni pro majetkovou trestnou činnost; zbylí dva obvinění měli trestní rejstřík dosud čistý.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte