• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Policie vyšetřuje týrání zvířat na jatkách ve Všeticích

    8.11.2019

    Případem otřesného zacházení se zvířaty na jatkách ve Všeticích na Benešovsku se zabývá police. Krajská veterinární správa pro Středočeský kraj podala trestní oznámení. Na nepřijatelné zacházení se zvířaty upozornil Lukáš Vincour na sociálních sítích.

    „Krajská veterinární správa pro Středočeský kraj jako kompetentní složka podala 15. října 2019 trestní oznámení na neznámého pachatele krajskému ředitelství policie Středočeského kraje, a to kvůli podezření na týrání zvířat,“ potvrdil Našemu REGIONU mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

    „Policii jsme předali také videozáznam, který jsme získali od zveřejnitele v širší podobě, než bylo publikováno na FB,“ dodal Vorlíček.

    „Věc prověřujeme pro možné podezření z trestného činu týrání zvířat. Bližší podrobnosti prozatím sdělovat nebudeme,“ řekla tisková mluvčí Policie České republiky v Benešově Eva Stulíková.

    Kamery zachytily:

    – používání elektrického poháněče v situacích a na části těla, které nejsou zákonem povoleny
    – zaměstnanci dále do zvířat kopou, chovají se surově a ponižují je
    – převážejí zraněná zvířata a na ta používají elektrické poháněče
    – vlečou zraněná zvířata na laně za hlavu při plném vědomí z transportního vozu do budovy jatek

    Pravost záběrů ze Všetic, na kterých je vidět kopání do zvířat a používání elektrických pohaněčů na hlavy zvířat, potvrdil Josef Komárek, jednatel firmy Jokoma, která jatka provozuje. Podle něj však šlo o pochybení jednotlivce, nikoliv běžnou praxi. Firma se podle něj snaží školit zaměstnance, aby se podobné věci nestávaly.

    „Pokud budou prokázány konkrétním osobám závažná pochybení, bude z toho vyvozena adekvátní pracovněprávní zodpovědnost. Rozhodně se s hrubým zacházením se zvířaty neztotožňujeme,“ dodal Komárek.

    Společnost podle něho nemá kompletní videozáznam, ze kterého by se dalo zjistit konkrétní pochybení a vyvodit z něj patřičné důsledky.

     

    „Ačkoli se snažíme dodržovat veškerou legislativu, pravidelně provádíme školení zaměstnanců, ani tak jsme se nedokázali vyhnout individuálním pochybením a rozhodně se nejedná o běžnou praxi,“ uvedl o zacházení se zvířaty Komárek.
    Po zhlédnutí videa, které koluje po internetu, byli podle něj okamžitě za přítomnosti veterinárního dozoru zaměstnanci mimořádně proškoleni.

    „Jednání zachycené na videu je na jakýchkoliv jatkách v ČR naprosto nepřijatelné. Kromě prošetření stávajícího případu jsem proto okamžitě nařídil SVS mimořádnou kontrolu všech jatek v celé ČR,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. Veterináři z ústředí také prověřují, jak fungoval ve Všeticích veterinární dozor.

    „Státní veterinární správa ihned po zhlédnutí předmětného videa začala případ prošetřovat. Platná legislativa mimo jiné omezuje například míru používání elektrických pohaněčů. V rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům na jatkách je také vláčení zvířat a kopání do nich, jehož se personál na videu dopouští,“ uvedl mluvčí Vorlíček.

    Podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda se v případě zjištění pochybení vyvodí důsledky vůči inspektorům, kteří měli jatka kontrolovat. Prověřit by se měli také chovatelé a přepravci zvířat na místo porážky.

    Podle Lukáše Vincoura, který video zveřejnil, jde o záběry z letošního léta. „Dochází k tomu, že používají elektrické pohaněče na místa, kde nesmějí, jako jsou hlava a záda. Pak je tam tahání zraněného zvířete za hlavu,“ popsal dnes Vincour. Zvířata by se podle něj také neměla převážet zraněná. „Pokud je zraněné, tak se musí usmrtit ve voze. Oni je tahali vleže,“ dodal. Na videu je rovněž slyšet, jak se zaměstnanci jatek zvířatům vysmívají a titulují se hanlivými výrazy. Vincourova skupina se snaží prosadit, aby byly na českých jatkách povinné kamery, které by podobné excesy zachytily.

    S přispěním ČTK



    Nepřehlédněte