Politici reagující na sérii vloupání do domů v okolí Prahy, jejich petici už podepsalo 669 lidí

9.2.2020
Jan Štoll

„My, občané Středočeského kraje, žádáme vedení Středočeského kraje a Ministerstvo vnitra České republiky, aby neprodleně konaly ve věci potlačení výrazného nárůstu trestné činnosti v obcích v zázemí hlavního města Prahy,“ požadují starosta Jesenice Pavel Smutný (STAN), starostka Mnichovic Petra Pecková (STAN) a starosta Dolních Břežan Věslav Michalik (STAN).

Kozel lidem navazuje na tradici rodu Ringhofferů a podpoří rozvoj regionu

„Můžeme začít škrtat výdaje státu, můžeme začít škrtat výdaje na státní zaměstnance. Já se zase těším na nějakou petici od starostů, že mám poslat sto policistů do Jesenice,“ reagoval v Otázkách Václava Moravce ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a dodal, „ale já nemám policisty, nemám je z čeho zaplatit a potřeboval bych miliardu navíc na stabilizační příplatek, potom by tam ti policisté byli.“

Starostové v petici, kterou už podepsalo 669 lidí, požadují, aby byl urychleně řešen deficit počtu policistů ve Středočeském kraji. Stávající podstav policistů podle nich současnou situaci významně ztěžuje. Zároveň žádají o systémové řešení počtu policistů a policejních služeben v širším okolí Prahy, kde je významný nárůst počtu obyvatel bez adekvátní změny struktury policejního sboru. Starosta Jesenice se na ministra vnitra s obdobnými požadavky obrátil otevřeným dopisem.

Nejvíce peněz letos padne v Říčanech na čističku vod a vodovod

Dotčená města budou zřejmě muset pro zajištění větší bezpečnosti posílit vlastní městskou policii a pokračovat v organizaci občanských hlídek. Série vloupání tak kromě velkého zásahu do soukromí obyvatel usazených v blízkém okolí Prahy nepochybně zasáhne i do letošních krajských voleb. Dá se očekávat, že otázka bezpečnosti bude v příštích měsících a s případnými dalšími případy vloupání rezonovat stále více.

Policistům se totiž stále nedaří vypátrat partu zřejmě profesionálních zlodějů, kteří v oblasti vykradli  už desítky domácností. Ani přísná bezpečnostní opatření a nasazení většího množství policistů zatím nezabránily dalším případům, i když se frekvence vloupání snížila.

Zloději si objekt zřejmě vyhlédnou náhodně při pozorování a dopředu nevědí, kolik je uvnitř peněz či šperků. Počínají si velmi rychle a stačí jim pár minut na to, aby zmizeli. Mohou se vloupat i do několika budov po sobě. Škoda se pohybuje od 10 tisíc do 200 tisíc korun, v jednom případě přesáhla pět milionů. Jen jednou majitelé domu zloděje překvapili, takže z místa utekli.

Naposledy se zloději vloupali do domu v Mirošovicích, podle kriminalistů tento případ nezapadá do série organizovaného gangu. „Vycházíme samozřejmě ze způsobu, provedení a jednání pachatele na místě činu,“ uvedl mluvčí policie Zdeněk Chalupa.

Jak potvrdil v rozhovoru pro Radiožurnál policejní prezident Jan Švejdar, je jen otázkou času, než tito zloději udělají chybu vedoucí k jejich odhalení. „Myslím, že i tady k tomu dojde. Nechte nás pracovat,“ uvedl Švejdar.Nepřehlédněte