V budově Magistrátu hl. města Prahy na Mariánském náměstí bude do 28. prosince letošního roku přístupná výstava s názvem Polní maršál Petar Bojović – synonymum slávy a cti.
Panely s fotografiemi, zejména ty z první světové války, by mohly zajímat občany Točné, Cholupic a Modřan, jejichž předkové před sto lety položili život u Bitolje a na dalších srbských frontách.
Legendární velitel srbské armády – polní maršál Petar Bojović se narodil roku 1858 v Miševići u Nové Varoši. Základní školu dokončil v Ivanjici a gymnázium v Užici a Bělehradu. Do Vojenské akademie nastoupil v roce 1875. Na počátku první světové války v roce 1914 byl velitelem 1. srbské armády. Po nezdařené německo-bulharské ofenzivě v roce 1916 velel podzimní protiofenzivě, ve které srbské vojsko porazilo Bulhary v bitvě u Gorničeva a obsadilo Kajmakčalan a Bitolj.
V roce 1921 byl druhým jugoslávským králem Alexandr I. Karađorđevićem (1888, Cetinje –1934, Marseille) jmenován náčelníkem generálního štábu jugoslávské armády a v roce 1922 se stáhl z aktivní služby. Na počátku druhé světové války byl Petar Bojovic jmenován mladým králem Petrem II. Karađorđevićem (1923 v Bělehradě – 1970 v Los Angeles) zástupcem vrchního velitele jugoslávských ozbrojených sil. Vzhledem k jeho stáří se však nezúčastnil událostí, které následovaly.
19. ledna 1945 vstoupili Titovi partyzáni do domu Petara Bojoviče v Trnské ulici v Bělehradě. Došlo k potyčce a maršálově zranění, kterému záhy podlehl.
Nová správa v roce 1945 po něm pojmenovala jednu z důležitých bělehradských ulic, Donjogradski bulevar, která se dnes nazývá Bulevar vojvode Bojovića.
Fotografická výstava je instalovaná v levém přízemním křídle Magistrátu. Realizuje ji sdružení srbské menšiny v ČR sv. Sávy ve spolupráci s Národním muzeem Čačak, Ministerstvem kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.