Polovině lidí chybí jeden gen a vypadají díky tomu mladší. Patříte také ke šťastlivcům?

29.11.2022
Simona Knotková

Proč někteří lidé vypadají mladší, než je jejich skutečný věk, a jiní zase starší? Kromě klasických faktorů, jako je například kouření a nadměrné opalování, vědci zjistili, že za to může jeden gen.

Výzkumníci z Británie a Nizozemska dali dohromady několik dobrovolníků, kterým ukazovali fotografie více než čtyř tisíců mužů a žen. Úkolem respondentů bylo pokusit se odhadnout jejich věk. Obě skupiny – mladistvě vypadající jedince a jedince, kteří vypadali starší – pak porovnávali na základě DNA. Zjistili, že hlavní příčina vězí v genu MC1R a jeho absenci či zkopírování.

Padesátník udivuje postavou a zdravím dvacátníka. Vděčí za to prý pití moči

6 % lidí ze studie mělo více kopií tohoto genu a vypadali o dva roky starší. Kolem 43 % mělo pouze jednu sadu genu a vypadali starší o rok. Zbývající polovina neměla gen vůbec a vypadala naopak o dva roky mladší.

Dysfunkční gen byl už dříve nalézán u zrzavých lidí, kteří obecně vypadají mladší než ostatní.

Padesátnici si pletou s dvacítkou! Žena odhalila triky na mladistvý vzhled

Vědci stále netuší, jak přesně gen v našem těle funguje. Podle jednoho z vedoucích studie, doktora Davida Gunna, můžou ale tyto poznatky přispět k nalezení nových metod v boji proti stárnutí. Všem, kteří o to usilují, pak doporučuje přestat kouřit, chránit se před sluncem a starat se o své zuby, jejichž vzhled také zásadní měrou ovlivňuje, na kolik let vypadáme.Nepřehlédněte